Archive for Новини кафедри

День блокнота (записної книжки)

   Щорічно 19 травня відзначається молоде свято основного атрибута планування – День блокнота (або День записної книжки). Подію започаткували у 2016 році.

 Впродовж XIV-XV століть записники часто робили вручну вдома, малюючи на обкладинках, іноді на окремих аркушах, які пізніше перепліталися. Сторінки були порожні, і кожен блокнот повинен був мати на папері лінії. Створення та ведення блокнотів було настільки важливою технікою управління інформацією, що діти навчалися цього у школі.

  Яку ж користь може принести блокнот cьогодні? Окрім естетичного задоволення від дизайну, варіантів якого зараз безліч, блокнот дарує нам можливість планувати день, тиждень, місяць та навіть рік.

    Кожен має змогу оформити й розмалювати записну книжку за власним смаком. Блокнот зберігає важливі відмітки, ідеї, мрії, контакти, рецепти, малюнки тощо. Ведення блокнота допомагає організуватися, фіксувати важливе, записувати ідеї та просто насолоджуватися процесом письма чи малювання від руки.

  Цей травневий день – чудова можливість обрати блокнот чи створити його самостійно. Якщо ж у шафі давно порошиться старенька записна книжка, то приведіть її до ладу й почніть користуватись знову.

Споріднені події:
День ручного письма (день почерку) – 23.01,
День олівця – 30.03,
День написання листів – 07.12.

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Цікава математика

  16 травня 2024 р. відбувся вебінар «Зацікавити та навчити: ефективні методи викладання математики». Відповідальними за проведення заходу були старші викладачки Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Ірина Санковська та Світлана Цибульська.

 З доповідями виступили вчителі початкових класів міста Києва: Журило Віра Василівна, спеціалізована школа №14 м. Києва («Індивідуальні картки диференційованого навчання як інструмент підвищення якості освіти в умовах війни»), Лиса Людмила Леонтіївна, школа І-ІІІ ступенів №280 («Калейдоскоп математичних цікавинок»), Поліщук Любов Андріївна, Печерська гімназія №75 («STEM-освіта як засіб реалізації міжпредметних зв’язків у початковій школі НУШ»).

 Вчителі ділилися досвідом застосування сучасних технологій навчання математики, які роблять уроки цікавими і захоплюючими, давали практичні поради щодо використання ігрових та діяльнісних підходів викладання. Педагоги поділилися секретами допомоги учням у розвитку математичних навичок, впевненості в собі, мотивації до вивчення математики. Акцентували увагу на необхідності практичного виміру природничо-математичної освіти, застосування знань у конкретних життєвих ситуаціях.

 Вебінар став ще одним кроком на шляху підвищення математичної компетентності педагогів.

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Цибульська С.М.

Якісні виміри вищої педагогічної освіти та освіти дорослих в умовах суспільно-політичних викликів

  16 травня 2024 року у рамках Фестивалю науки в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка відбувся круглий стіл «ЯКІСНІ ВИМІРИ ВИЩОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ТА ОСВІТИ ДОРОСЛИХ В УМОВАХ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ ВИКЛИКІВ».

 Організаторами заходу виступили викладачі Факультету педагогічної освіти. У заході взяли участь викладачі Інституту післядипломної освіти КСУБГ та Львівського національного університету імені Івана Франка.

 Із доповідями на круглому столі виступили: Бондаренко Геннадій Леонідович, завідувач кафедри початкової освіти Факультету педагогічної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук, доцент (тема доповіді: «Якість підготовки майбутнього вчителя початкових класів крізь призму інноваційного функціонування освітнього простору Факультету педагогічної освіти»); Біляковська Ольга Орестівна, професор кафедри загальної педагогіки та педагогіки вищої школи Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор педагогічних наук, професор (тема доповіді «Якість професійної підготовки майбутніх учителів у сучасних умовах»); Сіранчук Наталія Миколаївна, професор кафедри початкової освіти Факультету педагогічної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, доктор педагогічних наук, доцент (тема доповіді «Критерії оцінювання якості освітніх програм закладів вищої освіти України»); Меленець Людмила Іванівна, завідувач кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук, доцент (тема доповіді «Суспільна цінність освіти дорослих в контексті якісного функціонування системи неперервної педагогічної освіти» ); ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2

Сторінками травневого календаря

Шановні освітяни!
Пропонуємо вашій увазі дайджест березневого календаря:
  ВСІ дати травня.

1 травня – день партизанського садіння соняшника
3 травня – день словотворця
7 травня – день дитячого метального здоров’я
10 травня – день очікування Мері Поппинс
15 травня – день клімату
16 травня – день любові до дерева
19 травня – день блокнота
29 травня – день компостування

    Матеріал підготувала ст. викладачка кафедри
Санковська І.М.

Фестиваль науки-2024 на кафедрі дошкільної та початкової освіти!

   Шановні науковці, практики, студенти!

  Запрошуємо вас відвідати науково-комунікативні заходи, які організували викладачі кафедри в рамках Фестивалю науки-2024 Університету Грінченка (до Дня науки в Україні).

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Інновації в закладах дошкільної освіти: методичний супровід упровадження» 14.05.2024 о 13:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: поширення та запровадження в освітній практиці закладів дошкільної освіти ідей, засобів, педагогічних технологій, які дозволять формувати ключові компетентності дошкільників. Розвиток і вдосконалення предметно-практичної компетентності педагогів.
Цільова аудиторія: педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів дошкільної освіти м. Києва.
Відповідальні: Смольникова Галина Валентинівна, Санковська Ірина Мечиславівна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Кліматична освіта для всіх і кожного» 15.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: акцентування уваги на проблемі зміни клімату: природних і антропогенних причинах, на питанні стихійності атмосферних явищ, катаклізмів й адаптації міст та сіл до них, на наслідках зміни клімату в Україні.
Цільова аудиторія: педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів освіти м. Києва.
Відповідальна: Санковська Ірина Мечиславівна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Зацікавити та навчити: ефективні методи викладання математики в початковій школі» 16.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: акцентування уваги на потужному інструменті, який допомагає дітям розвивати логічне та критичне мислення, вчить вирішувати проблеми.
Цільова аудиторія: вчителі початкових класів.
Відповідальні: Санковська Ірина Мечиславівна, Цибульська Світлана Михайлівна.

Назва і дата заходу: Київський нетворкінг «Соціокультурний і природничий простір Києва: пізнавально-освітній ресурс для становлення відповідального громадянина» 21-22.05.2024 о 13:00. https://meet.google.com/xjc-iqbk-wim
Програма нетворкінгу.
Мета: обговорення особливості, можливості соціо-культурного надбання столиці та використання їх як ресурс, що заслуговує на активне використання в освітньому процесі. Розглянемо зміст про киян та Київ із позиції його адаптації до розуміння дитини, з орієнтацією на розвиток і виховання самостійної, свідомої, життєво компетентної особистості.
Цільова аудиторія: педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів освіти м. Києва, батьки вихованців та учнів.
Відповідальна: Гончаренко Алла Миколаївна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Скарби біорізноманіття – «і маленькі діти знають: черепахи не літають» (онлайн екскурсія в зоопарк Острави») 23.05.2024 о 14:00.
https://us04web.zoom.us/j/9293339378?pwd=NHinXyYIFhUALetR6rDfxe6Nc4Fhss.1&omn=72131001102 Ідентифікатор конференції: 929 333 9378 Код доступу: p2qEPz
Мета: розвиток загальних та професійних компетентностей. Тепер для того, щоб побувати на екскурсії, не обов’язково кудись їхати або йти, необхідно налаштуватися на позитив та налаштувати гаджети.
Цільова аудиторія: педагоги закладів дошкільної та початкової освіти, батьки вихованців та учнів, всі охочі пізнавати дику природу.
Відповідальні: Меленець Людмила Іванівна, Компанець Юлія Сергіївна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Виховуємо читача. Книжчин календар» 27.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: обговорення питання важливості читання та спілкування дитини з книгою, використання сучасних форматів дитячого читання. Надання рекомендацій, практичних вправ та завдань щодо залучення дитини до процесу читання.
Цільова аудиторія: педагоги закладів освіти, батьки вихованців та учнів.
Відповідальні: Санковська Ірина Мечиславівна, Цибульська Світлана Михайлівна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Читання «слово за словом»: стисла довідка про методику Марії Монтессорі» 28.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/89077621008?pwd=mkhawlcd8rBKEFdP74A27fX16EUTMN.1
Мета: розвиток предметно-методичної компетентності вчителів початкових класів, які хочуть розробити цікаві та ефективні уроки з української мови й читання, а також усіх, хто цікавиться ефективними методами навчання дітей читанню і грамоті, вправляння у створенні відповідного «мовного» середовища та підборі матеріалів для практикування вдома, в групі дитячого садка та в класі початкової школи.
Цільова аудиторія: педагоги закладів дошкільної та початкової освіти, батьки вихованців та учнів.
Відповідальна: Щербина Вікторія Миколаївна.

Усесвітній день комунікацій (World Communications Day)

   Це щорічне свято засновано у 1967 році Папою Павлом VI і має на меті підкреслити важливість спілкування для сприяння порозумінню, діалогу та єдності між окремими людьми та спільнотами.

У 2024 році це 12 травня. Цей день часто містить спеціальні послання Папи Римського, які стосуються актуальних тем, пов’язаних із спілкуванням та його впливом на суспільство. Він нагадує про те, що потрібно відповідально використовувати медіа-платформи та засоби комунікації, поважаючи гідність інших і сприяючи правдивому та конструктивному діалогу.

Це дає можливість поміркувати про роль медіа та комунікаційних технологій у формуванні нашого суспільства та сприяти відповідальним та етичним комунікативним практикам.

  У квітні 2024 року викладачі кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти в неформальній комунікації із завідувачкою кафедри дошкільної, початкової та інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти – Анною Рего обговорили питання співпраці та спільнодії у питаннях здійснення наукових досліджень, створення умов

для формування стійкості в педагогів в умовах постійного стресу, підвищення психологічної грамотності та професійної компетентності педагогів щодо cтворення середовищ, в яких діти в партнерській взаємодії з дорослими впевнено обговорюють, чого та як хочуть досягти та інші.

  На фото завідувачка кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка – Людмила Меленець, доцентка кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка –

Ольга Третяк в гостях у завідувачки кафедри дошкільної, початкової та інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти – Анна Рего (місто Ужгород, 21.04.2024)

Матеріал підготувала завідуюча кафедрою Меленець Л.І.

Як покращити увагу в дошкільнят?

  Увага починає формуватися з перших тижнів життя дитини. Поступово немовля навчається зосереджувати свій зір і слух на різних об’єктах та рефлекторно відповідати на зовнішній вплив відповідними рухами.

  У дошкільному віці увага відображає інтереси дитини щодо оточуючих предметів i дій. Дитина зосереджена на предметі чи на дії доти, доки не згасає її інтерес до цього предмета або дії. Поява у дошкільному дитинстві нових інтересів, участь у нових видах діяльності, підвищують здатність дошкільника довше займатися певною справою. Наприклад, дитина може тривалий час грати у цікаву гру, малювати, займатися створенням поробки тощо.

  А як же покращити увагу в дошкільнят? Дивіться про це у відео:
“Розвиток УВАГИ: ігри для дітей дошкільного віку”
.

Матеріал підготувала доцентка кафедри Шопіна М.О.

День словотворця

   Щороку 3 травня відзначається День словотворця або День майстрів слова.

   Майстри слів — це ті, хто створюють слова у такий спосіб, щоб резонувати з читачами та залишати незабутнє враження. Це свято письменників, поетів, журналістів, сценаристів, блогерів, лекторів тощо.

   Від книг і статей до діалогів у фільмах, сила ретельно продуманих слів має потенціал, щоб надихати, спонукати, змінювати нас та світ, в цілому. Ця подія про магію слів і людей, які з ними працюють.

«Словотворець», як професія чи ремесло, передбачає майстерність у використанні мови, вплітаючи слова в мистецтво, що має силу впливу та залишає слід. Автори з допомогою слова створюють інструменти впливу, виховання та шедеври творчості, перетворюючи слова в думки та ідеї, подібно до того, як коваль працює з металом, щоб створити новий інструмент або ювелірний виріб.

   Письменництво та словотворення — це мистецьке ремесло, яке передбачає створення чогось незвичайного з мови та слів. Головне, щоб слово служило добру і не перетворювалось на інструменти пропаганди.

 Також сьогодні відзначається споріднена подія – день написання відгуку. Він присвячений заохоченню людей писати враження про продукти, послуги та досвід, який вони отримали. Подія заснована у 2022 році. Це чудова можливість для споживачів поділитися своїми думками з іншими, хто може бути зацікавлений у придбанні або використанні тих самих продуктів чи послуг, або допомогти компаніям, які використають їх для покращення у виробництві.

  Ми читаємо відгуки, коли: обираємо навчальний заклад, шукаємо цікаві заходи в місті, плануємо відпустку, обираємо авто чи житло, шукаємо лікаря, ветеринара чи перукаря.

 Ми вже звикли перед прийняттям рішень ознайомлюватись з враженнями інших клієнтів. Це знижує стрес та захищає споживача. Культура написання та користування відгуками зростає у суспільстві. Важливі і негативні, і позитивні відгуки, особливо, відверті та об’єктивні, які створюють конструктивний зворотній зв’язок, це важливо захисту споживачів від невдалого досвіду.
Важливо, що люди з негативним досвідом у 2-3 рази частіше публікують критичні відгуки, тому просто пам’ятайте про цю статистику, коли аналізуєте дописи у відгуках.

  Схожі події:
Всесвітній день письменника (03.03), День поета (21.08), День журналіста України (06.06), Всесвітній день якості(другий четвер листопада), День захисту прав споживачів (15.03), День клієнта (19.03).

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Сьогодні міжнародний день партизанського садівництва соняшника

1 травня додайте яскравості своєму району, посіявши насіння соняшника. Учасників запрошують у цей день до вирощувати різноманітних рослин у своїх населених пунктах.

 Садівництво на територіях, де садівники не мають законних прав, називається «партизанським садівництвом». Партизанські садівники переслідують різні цілі, але в більшості випадків вони садять рослини на покинутих або занедбаних ділянках, щоб зробити їх візуально привабливішими в екологічно чистий спосіб.

 Джеррард Вінстенлі (Великобританія) та Джон «Епплзід» Чепмен (США) були двома першими зафіксованими партизанськими садівниками у 1801 році.

 Ліз Крісті та її партизанська група Green Guerrilla вперше використали фразу «партизанське садівництво» в 1973 році в нью-йоркському районі Бавері Х’юстон. Вони перетворили занедбану приватну ділянку на сад.

День партизанського садівництва соняшника був заснований у 2007 році групою брюсельських садівників-партизанів.

 Партизанське садівництво існує по всьому світу — воно було задокументовано у понад 30 країнах світу. Австралійський садівник Боб Кромбі ввів термін «здивування», щоб описати цю практику.

Чому саме соняшник став обраною рослиною для такої активності по всьому світу? Тому, що він є кращим для сівозміни – допомагає довгостроково боротися з бур’янами та хворобами й забезпечує біомасу в ґрунті після збору врожаю. В місцях, де занадто холодно для росту соняшників, можуть висаджуватися альтернативні сезонні рослини.

В який спосіб це відбувається? Партизанські садові насіннєві бомби — це насіння, вкрите глиною, змішане з землею або компостом. Важливо заздалегідь підготувати цільові ділянки, щоб забезпечити оптимальні умови для наступного пророщування насіння. Рослини повинні бути самодостатніми та сильними, щоб процвітати в середовищі, де постійний догляд недоступний.

Як стати ботанічним хуліганом?
Посадкові закладки, оригінальні та екологічні подарунки

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

У 2017 році започатковано Міжнародний день свічкаря

  30 квітня в різних країнах світу відзначають незвичайне свято – Міжнародний день свічкаря. Святкування події покликане привернути увагу до цікавого ремесла свічкарів та до його шанувальників.
Мистецтво свічкарства об’єднує дуже багато людей від новачків до справжніх професіоналів, а виробництво парафінових та воскових продуктів стрімко набуває оберти. Формат свічкарської справи набуває популярності серед тих, хто полюбляє створювати цікаві речі власноруч, виробляючи красиві саморобки до різних урочистих подій: до Нового року, Різдва, Дня Святого Валентина, Великодня тощо.

Дату запровадження свята обрано невипадково, адже присвячена до свята в народному календарі – до дня Зосіми Соловецького. Зазвичай в останній день квітня пасічники вивозять вулики з бджолами та розпочинають сезон збору меду з обходів бджолиних угідь. За стародавніми традиціями пасічники в цей день ставили запалену воскову свічку та молилися Зосимі – покровителю бджіл.
Запровадження Міжнародного свята сприяє розвитку дружніх зв’язків між майстрами різних країн світу та дозволить шанувальникам ремесла спілкуватися, ділитися ідеями та виробляти справжні свічкові шедеври. Адже святкування Дня свічкаря – це вшанування вкладу майстрів свічного ремесла в різні галузі. Традиційно бджолиний віск є невід’ємним матеріалом для виробництва церковних та храмових свічок, проведення традиційних ритуальних обрядів, освячення громадських міст. Свічка має сакральне значення у багатьох культурах, супроводжує майже усі обряди та ритуали, протягом життя людини.
Сьогодні нам варто з подякою згадати усіх, хто дотичний до виготовлення окопних свічок для захисників нашої країни. Люди згуртувалися і швидко опанували процес їх створення. Долучились до цього процесу і працівники кафедри: збирають матеріали, донатять на віск. Українська окопна свічка єднає українців на шляху до перемоги.
У першу суботу грудня у світі відзначають День свічки (Candle Day), а 1 листопада відзначається Міжнародний день ароматичної свічки (International Scented Candle Day).

Малювання для дітей, супер легкий малюнок свічкою)
Малювання свічкою “Весняний дощик”
Про цю та інші техніки можна дізнатися, пройшовши курс навчання за модулем «Розвиток творчості дітей дошкільного віку в образотворчій діяльності», що знаходиться на дистанційній платформі Інституту післядипломної освіти.
Основну інформацію взято із сайту

Матеріал підготувала завідуюча кафедрою Меленець Л.І.