Театр – це фабрика емоцій. З цієї фразою важко сперечатися. Адже кожен, хто хоча б раз був на виставі, байдужим до цього виду мистецтва не залишиться. Когось дійство на сцені вражає до глибини душі, а гра акторів змушує плакати чи сміятися, когось дивуватися, аплодувати, вимовляти такі любі кожному акторові слова: «браво», «на біс».
Міжнародний день театру відзначається щорічно з 1962 року. Засноване свято у Відні на IX конгресі Міжнародного інституту театру (MIT) при ЮНЕСКО. Діяльність MIT, згідно статуту, має бути спрямована на «зміцнення миру і дружби між народами, на розширення творчої співпраці всіх діячів світу».
Перші театри з’явились в Греції, згодом в Китаї, Індії, а в X столітті в Європі. Слово «театр» походить від грецького «theatron», і означає місце для видовищ, а також місце, призначене для показу драматичних творів мистецтва перед публікою. ДЕТАЛЬНІШЕ >>
Archive for 26 Березня, 2023
27 березня – Міжнародний день театру
23 березня – день метеоролога
Всесвітній день метеорології (World Meteorological Day), заснований Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО), відзначається з 1961 р. Метою відзначення цього дня є привернення уваги до метеорології і метеорологічної служби у забезпеченні добробуту населення.
У 2023 р. цей день має тему: «Майбутнє погоди, клімату та води для наступних поколінь».
ВМО зосереджується на дослідженні погодних, кліматичних та водних явищ, які становлять майже 90% від загальної кількості природних катастроф.
Зусилля членів ВМО спрямовані на забезпечення прогнозів та раннього попередження про подібні небезпеки з метою запобігання і пом’якшення наслідків стихійних лих, порятунку життя людей, а також зменшення масштабів збитків для майна та навколишнього середовища.
Всесвітня метеорологічна організація використовує ефективне управління ризиками, допомагає зменшити наслідки негоди та зберегти життя та здоров’я людей. Гідрометеорологи мають важливу роль у забезпеченні співпраці у галузях авіації, дорожнього транспорту, міського господарства та промисловості.
22 березня, напередодні Всесвітнього метеорологічного дня, у світі відзначається Всесвітній день водних ресурсів, який є щорічним заходом ООН, присвяченим важливому значенню прісної води. Про важливість водних ресурсів для розвитку людської цивілізації годі й говорити: усі великі цивілізації виникали на берегах річок, а цивілізація Майя загинула саме через нестачу прісної води.
Військові дії завдають значного впливу на клімат. Найбільш очевидним прикладом є використання військової техніки, яка викидає в атмосферу значні кількості вуглекислого газу та інших забруднюючих речовин. Це призводить до забруднення повітря та підвищення рівня температури, що впливає на кліматичні умови в районі військових дій.
Матеріал підготувала викладачка кафедри Санковська І.М.
із залученням матеріалів сайту Всеукраїнської Екологічної Ліги
21 березня – день лісу
Міжнародний день лісів відзначається щорічно 21 березня та привертає увагу до важливості всіх видів лісів.
Цей захід у 2023 році проходить під гаслом «Здорові ліси для здорових людей».
Ліси забезпечують чисте повітря та воду, а також регулюють наш клімат і погоду. Ми залежимо від лісів для отримання їжі, енергії, житла, доходу та ліків; понад 1,6 млрд людей безпосередньо, включаючи 60 млн корінного населення. Ліси та дерева зменшують забруднення повітря та вплив тепла. Прогулянки в лісі можуть зміцнити нашу імунну систему та покращити психічне здоров’я. І оскільки все більше людей живуть у містах, здорові міські ліси стають все більш важливими для їх добробуту.
Лісові екосистеми також забезпечують понад 86 млн екоробочих місць у всьому світі. Понад 3/4 світових видів зустрічаються в лісах.
Але зараз лісові екосистеми знищуються, а біорізноманіття втрачається. Це підриває сталий розвиток і створює ризики для нашого здоров’я. Наприклад, зазіхаючи на природні екосистеми, ми збільшили можливості для передачі зоонозних хвороб і ризики пандемій.
У грудні 2022 року уряди завершили розробку та ухвалили Куньмінсько-Монреальську Глобальну систему збереження біорізноманіття з метою зупинити та повернути назад втрату біорізноманіття та перевести природу на шлях відновлення до 2030 року на благо людей і планети.
Рамки закликають до просторового планування з урахуванням біорізноманіття, щоб звести до нуля втрату територій з високим біологічним різноманіттям, включаючи незаймані ліси. Це захист 30% земель та відновлення принаймні 30% деградованих екосистем, включаючи ліси, а також стале управління всіма лісовими територіями.
У Міжнародний день лісів знайдіть час, щоб побути на природі, щоб визнати внесок лісів у наше здоров’я та добробут. Адже здорові ліси сприяють здоров’ю людей.
Відео «Міжнародний день лісів 2023: здорові ліси для здорових людей»
Сайт ООН
Матеріали підготувала викладачка кафедри Санковська І.М.
День Землі
20 березня світ відзначається день весняного рівнодення і День Землі. У календарі існує два Дня Землі – 20 березня і 22 квітня. Перший відзначається щороку в день весняного рівнодення – Сонцевороту.
Дату вибрали і затвердили в ООН у 1971 р. День весняного рівнодення – це час зміни біологічного ритму планети, коли вона переходить на новий виток розвитку. Ця подія означає пробудження, початок родючого і теплого сезону. В астрономічному сенсі це мить, коли Сонце у своєму русі перетинає небесний екватор, через що день та ніч практично зрівнюються за тривалістю. Від дня весняного рівнодення світловий день поступово збільшується, температура повітря підвищується, тому що північна півкуля Землі починає нахилятися до Сонця.
У Дня Землі 20 березня – миротворча і гуманістична місія, тоді як у свята 22 квітня – екологічна. 20 березня по всьому світу проходять миротворчі та екологічні акції. Антропогенний вплив людини і війни завдають великої шкоди планеті, яку вона не може сама подолати. Тому День Землі 20 березня має особливе значення сьогодні, коли наше життя нищить отрута війни.
За традицією з 2006 р. у більшості країн цього дня прийнято впродовж однієї хвилини дзвонити в Дзвін Миру – символ мирного життя і дружби всіх народів. Дзвін закликає замислитися про збереження планети і життя на ній.
Перший Дзвін Миру був встановлений в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку в 1954 р. Він відлитий з монет, які пожертвували діти всіх континентів, з орденів і медалей, інших почесних відзнак людей з різних країн.
Окрім Дзвона Миру офіційною символікою Дня Землі є тета – восьма літера грецького алфавіту. Вона зображена зеленим на білому тлі. Зовні тета нагадує трохи стиснене коло з рискою посередині. Багато хто знайшов у цій літері схожість із нашою планетою, що має трохи сплющену (еліпсоїдну) форму та екватор.
20 березня організовують різноманітні заходи, де обговорюють поточні екологічні проблеми й поширюють інформацію про них в суспільстві.
Дати, пов’язані із Всесвітнім днем Землі:
День обертання Землі
Міжнародний день Матері-Землі
Година Землі
Матеріал підготувала викладачка кафедри Санковська І.М.
День щастя
Скільки є людей повсюди,
Стільки в світі й щастя є.
Ніби ж всі подібні люди,
Щастя в кожного своє.
(Н. Красоткіна)
20 березня відзначають чудове свято – Міжнародний день щастя. Вперше його було проголошено ООН 28 червня 2012 року, визнавши щастя та благополуччя загальнолюдськими цінностями. Ініціаторами проведення Дня щастя стали представники Королівства Бутан, відомі як найщасливіші людьми на планеті. Це почуття є невичерпним джерелом творчості й натхнення, гармонії та сприятливого розвитку людей.
Учений М. Селігман навіть винайшов «формулу щастя», розуміючи під щастям тривале і стійке задоволення життям:
Щ = У + О + З
У цій формулі «У» — успадковані фактори, «О» — обставини життя, «З» — залежні від нас фактори. Але незважаючи на різні умови проживання, обставини, події, намагайтеся смакувати кожну мить і отримувати задоволення від життя! А щастя часто криється у простих речах, як у пісні Наталі Май: https://www.youtube.com/watch?v=ccm6LW0jL7A
А щоб дізнатися секрет, як запросити щастя до себе у дім, розшифруйте та прочитайте разом з дітками вірш Н. Прихідько:
Запроси щастя (2 дес. 3 од.) (50) назавжди залишитись.
І попроси його (5 дес.) (41) змогло ділитись.
Хай затишно там (1 дес.4 од.) (23) у свій дім.
Щоб глибиною щедрості (4 дес. 1 од.) (14) буде в нім,
Бажаємо Вам почуватися щасливими завжди!
Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Цибульська С.М.
15 березня – Всесвітній день захисту прав споживачів
Кожна людина чи не щодня йде до магазину чи на ринок, щоб купити продукти, предмети першої необхідності. І щоб не потрапити у неприємну ситуацію чи правильно діяти в такій ситуації, ми маємо знати свої права, як споживачів, звичайно, не забуваючи, і про свої обов’язки.
У календарі навіть є такий день, який нагадує людям усього світу про необхідність дотримання законності й захисту прав споживачів, про обстоювання свого права на отримання якісних товарів і послуг.
Добірка матеріалів допоможе з’ясувати, як вчиняти в тій чи тій життєвій ситуації, пов’язаній з придбанням товару, як бути відповідальн_им/ою споживач_ем/кою?
Захист прав споживачів:
https://kyivcity.gov.ua/bezpeka_ta_pravoporiadok/shcho_robyty_yakshcho/zakhyst_prav_spozhyvachiv/
Права споживачів, які має знати кожен:
https://www.youtube.com/watch?v=DIQajvkHh6A
Позначки на обгортках товарів: що вони означають?
https://www.youtube.com/watch?v=8nrCYrUWjAY
15 березня – всесвітній день захисту прав споживачів. Презентація.
Матеріал підготувала старша викладачка кафедри
Кравчук Л.В.
Зустрічі зі столичними педагогами тривають
У 2022 році педагоги міста Києва, активно працюючи у школах та закладах дошкільної освіти, щодня мріяли про перемогу України і жили в її очікуванні. Нам всім так хотілося, щоб жах війни скоріше закінчився!
Саме у той час з’явилися численні публікації, в яких психологи констатували, що частина людей відкладає власне життя “на потім”. Причиною вони вбачали стан невизначеності: перебування у бомбосховищах, періодичну відсутність світла, водопостачання, зруйновані будинки та інфраструктуру. Реальність вимагала жити, якби складно це не було.
У квітні – червні 2022 року, відповідаючи на виклики часу, викладачкою кафедри дошкільної та початкової освіти Смольниковою Галиною Валентинівною, кандидаткою психологічних наук, було проведено 12 психологічних вебінарів на тему «Можливості поповнення власних життєвих ресурсів в умовах війни».
Вебінари охопили 307 педагогів із 43 столичних закладів дошкільної освіти. Кількість учасників вебінарів коливалася від 14 до 38 осіб, і у кожного/кожної були свої запитання до спікерки.
Спільно учасники/учасниці обговорювали питання внутрішнього вибору, як перебудуватися і почати жити повним життям, навіть, якщо це життя під час війни, яких змін може зазнати організм людини у стані стресу, на що можна вплинути і на що ні, та як із цим впоратися?
Наразі Галина Валентинівна вправляє слухачів курсів підвищення кваліфікації в темі “Подолання наслідків агресивної поведінки у дітей дошкільного віку”. Педагоги вправляються у розв’язанні складних педагогічних ситуацій, вміннях попереджати та вчасно реагувати на ситуації емоційного, фізичного, психологічного насилля, запобігати конфліктам в освітньому процесі.
Матеріал підготувала Смольникова Г.В.
Мікрофон – технічний винахід та інтерактивна технологія
У 1877 році 4 березня винахідник з Америки – Еміль Берлінер запатентував мікрофон – прилад, який перетворює звукові коливання на електричний сигнал. Це був передавач, який використовував вільний металевий контакт, і діяв як чудова телефонна трубка. Відтоді щорічно мікрофон відзначає власний День народження.
Мікрофон пройшов багато етапів удосконалення. У 1942 році в Америці винайшли стрічковий мікрофон, пізніше – конденсаторний. Сучасні технології дозволяють поліпшувати пристрій мікрофона і робити його мініатюрним.
Цікавий факт, щоб зробити непомітним мікрофон під час сценічної постановки спектаклю або мюзиклу, використовують спеціальні мікрофони. А закріплюють такий мікрофончик (мікрофоном його назвати складно) під перукою. Виглядає просто, як крапелька біля скроні, має тілесний колір. Інколи солістам кріплять кілька таких крапельок. На той випадок, якщо один вийде з ладу. Буває, що сам артист забуває про його існування.
А ви це знали? Для створення дуже чутливих мікрофонів учені використовують властивості та коливання вух сарани та антен москітів.
У день народження мікрофона в клубах проводять конкурси і визначають кращого виконавця серед бажаючих, музиканти грають живу музику, а співаки співають без фонограми. У наш час без мікрофона неможлива діяльність артистів, телебачення, радіо, ведучих заходів, озвучування кінострічок тощо. Деякі співаки 4 березня святкують як професійне свято. Тому деякі артисти вважають цей день своїм професійним святом.
Як можна провести День народження мікрофона? Можна сходити на концерт, заспівати вдома з рідними улюблені пісні або піти в спеціальні заклади, де є функція караоке.
Отже, незважаючи на свій солідний вік (146 років), мікрофон і сьогодні залишається затребуваним технічним винаходом. Окрім того, «мікрофоном» називають й інтерактивну технологію. Збагатити свої знання та удосконалити свої вміння щодо застосування в педагогічній практиці цього методу можна, опрацювавши навчальний модуль:
“Виховання дітей раннього віку засобами музики: інтегрований підхід”: https://elearning.ipo.kubg.edu.ua/course/view.php?id=76
Матеріал підготувала завідувачка кафедри Меленець Л.І.
Всесвітній день компліменту
1 березня відзначають Всесвітній день компліменту.
Виник він після успіху Національного дня компліментів в Нідерландах на початку 2000-х років. За словами Ханса Поортвліта, який його придумав, день компліменту присвячений задоволенню основних потреб людини у визнанні та оцінці. Це некомерційний день, який просто дозволяє людям відчути себе більш щасливими. Чесний і щирий комплімент приносить користь як тому, хто його робить, так і тому, хто його отримує.
Кожен охочий може приєднатись до Всесвітнього дня компліменту, просто зробивши щирий комплімент близькій людині чи зовсім незнайомому перехожому. Адже приємні слова здатні підвищити самооцінку, зробити людину щасливішою та прибрати емоційну напругу у відносинах.
Робіть компліменти з посмішкою. Потім подивіться, як посмішка відіб’ється на обличчях тих людей, кому вони призначалися. Компліменти можуть бути усними та письмовими. Але найкраще, коли їх роблять особисто, у безпосередньому спілкуванні.
Всесвітній день компліменту наголошує на тому, що один день – дуже мало, людству потрібно впроваджувати компліменти в повсякденне життя, а таке свято – лише нагадування. 1 березня доречно влаштовувати тематичні флешмоби й акції.
Переваги компліментів:
Вони просто роблять людей більш щасливими.
Вони підвищують самооцінку і почуття власної гідності.
Вони збільшує продуктивність праці.
Вони сприяють взаємному благополуччю.
Отримані компліменти повертаються різними способами.
Ваша мета на сьогодні: похваліть як мінімум трьох осіб. Якщо більше, то ще краще.
Нумо поширювати позитив та гарний настрій!
Схожі події:
Всесвітній день усмішки
День оптиміста
Всесвітній день доброти
День спонтанного прояву доброти
Міжнародний день «Дякую»
Корисні ресурси:
Мистецтво компліментів: https://childdevelop.com.ua/worksheets/9991/
Цікаві матеріали для школярів: https://www.educ.com.ua/biblioteka/den-komplimentiv-materiali.html
День компліменту: https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-klasno-godini-den-komplimentu-335187.html
1 березня – День компліменту: https://vseosvita.ua/library/1-bereznia-vsesvitnii-den-komplimentu-654022.html
Матеріал підготувала викладачка кафедри Санковська І.М.