Archive for 19 Лютого, 2014

Фаховий та методичний орієнтир дошкільної і початкової освіти

1375673516_01-013[1]Виховуючи дітей, батьки й педагоги часто мають справу з несподіваними педагогічними ситуаціями, які потребують швидкого реагування, а іноді й нестандартного рішення. Попри те, що інформації з питань виховання нині не бракує, вона розпорошена й не завжди достовірна. Тож варто звертатися до джерел, перевірених часом.
Понад століття цікаві наукові статті, а також поради щодо різних педагогічних ситуацій пропонує журнал «Дошкільне виховання». Учителям початкових класів, вихователям і батькам адресовано фахові матеріали журналу «Учитель початкової школи». Протягом останнього часу родина друкованих видань з питань виховання поповнилася також журналами «Палітра педагога» та «Джміль (Дітям: живопис, музика і література)».

ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Індикатори успішної адаптації першокласника до школи

 IMG_0145Початок шкільного життя досить відповідальний період в житті кожної дитини. Тому на період першого класу позначений важливими зміни в її житті. Від того як вона впорається з цими змінами і адаптується до нових умов буде залежати її подальше успішне шкільне життя.

  Більшість батьків першокласників бажають щоб їх діти з вступом до школи стали успішними та творчими людьми. Але одного бажання замало, важливо бути обізнаними з певними закономірностями успішної адаптації до школи. На що варто звернути увагу батькам першокласників про що вони мають знати в першу чергу ми маємо поговорити в цих роздумах. Наші судження не є догматами, а скоріш за все є керівництвом до обдуманих, зважених рішень та дій батьків. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Конспект заняття з фізкультури

401425[1]КОНСПЕКТ   ЗАНЯТТЯ З ФІЗКУЛЬТУРИ

Січневий мороз наступає,

а Водохреща дітей на річці збирає”

ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

 М Е Т А: розучити комплекс загально розвиваючих вправ зі сніжками; вправляти дітей у киданні великих м’ячів від грудей обома руками в кільце,  прикріплене на відстані 2м від підлоги (елементи баскетболу); закріпити вміння перестрибувати на двох ногах предмети (висота 15 см), заплигувати на куб (висота 20 см), стрибати у глибину (з куба) у зазначене місце –  мат (“ополонку”); формувати навички ходьби схресним кроком через мотузок та по мотузку на зовнішній , внутрішній стороні стопи; ДЕТАЛЬНІШЕ >>

До 150-річчя з дня народження Бориса Грінченка

Грінченко Борис Дмитрович (1863-1910) – український письменник, вчений, фольклорист, етнограф, філолог, педагог і громадський діяч.
Народився 9 грудня 1863 р. на хуторі Вільховий Яр поблизу села Руські Тишки, тепер Харківського району Харківської області, в родині збіднілих дрібнопомісних дворян.
Грінченко – педагог вчителював у селах Харківщини, Сумщини, Катеринославщини. Роботу поєднував з фольклорно-етнографічною, культурологічною, науковою та лінгвістичною справами.
Все життя Б. Грінченко плекав ідею створення національної школи та прагнув до її практичної реалізації. Він зробив вагомий внесок у справу систематизації української народної просвіти, визначив наукові підходи щодо організації шкільного навчання.
Чисельні праці Б. Грінченка окреслюють коло наукових інтересів вченого. Вершиною його праці є чотиритомне видання «Словар української мови» (1907—1909 рр.)

ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Конспект заняття з малювання

1382347861_kinder2[1]Казка про короля Пензля і його трьох синів

 для дітей 2 та 3 років

 перше заняття по ознайомленню з новим художнім матеріалом

 М е т а: Викликати у дітей інтерес до малювання фарбами;

              вчити правильно тримати пензлик у руці, змочувати його у фарбі, знімати зайву фарбу об край

              баночки, промивати пензлик у воді і висушувати його, робити ним вільні рухи по аркушу

              паперу; розвивати уяву при “спілкуванні” з пензликом, водою, папером;

              виховувати вміння берегти зображувальні матеріали;

              виявити рівень зображувальних вмінь.

  ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Виховуємо обдаровану дитину

odarennie-01[1]О. І. Савенков, автор книги «Одаренный ребенок дома и в школе» визначає обдарованість як потенціал особистості, комплекс нереалізованих можливостей. Для чого ж необхідно розвивати цей потенціал?

Мало хто з батьків поставить собі завдання виростити генія. Але чи варто від цього відмовлятися? У більшості батьків відсутні такі високі вимоги. Розвиваючи інтелектуальні й творчі здібності дитини, ми зазвичай обираємо більш приземлену мету: престижну, високооплачувану роботу, що забезпечує благополучне, самодостатнє життя.

    Поняттям «обдарованість» визначається лише потенціал особистості, якісь можливості, що можуть бути реалізовані, але, як стверджує статистика, найчастіше вони виявляються непотрібними. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Вивчення елементів геометрії у початковому курсі математики

pirogova[1]Курс математики – важлива складова навчання і виховання молодших школярів, основоположна частина загальної математичної освіти.

Навчання математики забезпечує формування у молодших школярів ключових компетентностей, основою яких виступає «уміння вчитися» як здатність до самоорганізації в навчальній діяльності.

Серед предметних компетентностей, якими має оволодіти молодший школяр, виокремлено і математичну компетентність яка визначається як особистісне утворення, що характеризує здатність учня створювати математичні моделі процесів навколишнього світу, застосовувати досвід математичної діяльності під час розв’язування навчально-пізнавальних та практикозорієнтованих завдань. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Явища природи. Урок-гра у 2 класі

4_gor[1]Спілкуючись із вчителями початкових класів на тренінгах, під час презентацій програми Читання та Письмо для розвитку критичного мислення (ЧПКМ), на семінарах, методичних об’єднаннях, педрадах, ми зрозуміли, що найбільше хвилює вчителя початкових класів запитання:  «Як поєднати необхідні складові традиційного уроку та технології розвитку критичного мислення?». Ми пропонуємо урок з позакласного читання для демонстрації методів критичного мислення на уроці у початковій школі. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Мовчазне читання в початкових класах

havrosh[1] У сучасних умовах функціонування школи, коли мова йде про виховання дитини як особистості, основним завданням уроків читання в початкових класах є підготовка читача, який уміє відчувати й давати власну оцінку прочитаному; формування у дитини поглядів на навколишню дійсність; створення морально-етичних ідеалів.

     Читання є складним процесом, який неможливо визначити однозначно, оскільки існує багато різновидів діяльності, яка зветься читанням: читання мовчки гостросюжетного твору, перечитування улюблених поезій (для себе), читання вголос (для когось), переглядання тексту в пошуках певної інформації, читання з певним навчальним завданням, перечитування власного тексту з метою його вдосконалення і т.д. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Школа – це передовсім книга

dity[1]Однією з найважливіших педагогічних проблем для В.О.Сухомлинського була проблема читання.  Про яку б сферу діяльності школяра не йшлося (розумову чи естетичну, моральну чи трудову), В.О.Сухомлинський завжди апелював до книжки, яку вважав найвпливовішим засобом виховання гармонійної особистості дитини. Недарма одним з культів, які  панували в школі великого педагога, був культ книги.

Я не уявляю собі, писав В.О.Сухомлинський,  повноцінного, всебічного розвитку підлітка, юнака, дівчини без того, щоб вони не мали своїх улюблених книжок, своїх улюблених письменників. Виховуючи людину, проектуючи її особистість, я завжди прагнув того, щоб уже в початковій школі в кожного мого вихованця була своя маленька бібліотечка. У середніх і старших класах це вже солідна бібліотека, у якій налічується сто — сто п’ятдесят книжок. Як музикант не може жити без того, щоб не брати до рук свого улюбленого інструмента, так мисляча людина не може жити без перечитування улюблених книжок. ДЕТАЛЬНІШЕ >>