Archive for Поради психолога

Педагог ХХІ століття: стратегії та технології забезпечення якості освіти

  Всеукраїнський науково-практичний онлайн-форум з такою назвою пройшов 3-4 квітня 2024 року в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка.

  У перший день відбулося пленарне засідання, 2 сесії та круглий стіл.

  У другий день заходу одна з секцій мала тематичну назву «Цінність партнерської взаємодії для покращення якості дошкільної та початкової освіти: виклики часу». Вона об’єднала під час своєї роботи педагогів дошкільної та початкової освіти.

  Виступи викладачів кафедри дошкільної та початкової освіти природно перекликалися з досвідом педагогів-практиків. Гостями форуму стали освітяни столичних закладів освіти з презентаціями:
ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ПРО ПРИНЦИПИ ТА ЦІННОСТІ ІНКЛЮЗІЇ,
Наталія Денисова, асистент вчителя ЗЗСО №286;
ЦІКАВА МАТЕМАТИКА З LEGO У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ,
Олена Комарчук, учитель початкових класів ЗЗСО №286;
ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ
Христина Лічманенко, учитель початкових класів ЗЗСО №286;

СТВОРЕННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОГО ІНКЛЮЗИВНОГО СЕРЕДОВИЩА В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ,
Олена Мельничук, учитель початкових класів ЗЗСО №286;
РЕАЛІЗАЦІЯ ІГРОВИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ LEGO,
Анжеліка Щербак, учитель початкових класів СЗШ №13 ім. Івана Хитриченка;
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОГО ПАРТНЕРСТВА В ЗДО, Марина Врочинська, вихователь – методист ЗДО №432;
ВИКОРИСТАННЯ КАРТИН ГРИГОРІЯ СВІТЛИЦЬКОГО ДЛЯ СТВОРЕННЯ ТЕРАПЕВТИЧНИХ ІСТОРІЙ РІЗНОЇ ТЕМАТИКИ, Галина Яковчук, практичний психолог ЗДО №518.

   Кафедра дошкільної та початкової освіти вдячна всім учасникам і слухачам секції форуму. Радо сприйме пропозиції співпраці.

Сертифікати учасників заходу

          Матеріал підготувала старша викладачка кафедри
 Санковська І.М.

Як допомогти собі в критичних і не тільки ситуаціях?

  Однією із неприємних побічних реакцій від професійної діяльності більшості педагогів є постійне перебування в стані емоційної напруги, тривоги, хвилювання. Педагог має бути уважним, сконцентрованим, налаштованим на позитивне сприйняття різних поведінкових проявів дітей, бути готовим вчасно прореагувати, змінити щось у своїй поведінці. Трапляються і неординарні ситуації, коли потрібно максимально задіювати педагогічний талант, критичність мислення, рішучість і неймовірну витримку. Усе це може призводити до гострих переживань, емоційної нестабільності, напруження нервової системи.
 Особливо почастішали такі моменти в умовах війни: постійні тривоги, нічні бомбування, тяжкі новини з фронту – все це не додає до стійкості і витривалості педагога. Знижується працездатність, настає втома і апатія, зникає наснага до праці. Як не потрапити в таку і ситуацію, вчасно побачити неприємні зміни в своєму психологічному житті і не допустити втрати життєвих сил і енергії та переходу в стан хронічної кризи?

 Для кризи характерним є нездатність людини в ситуаціях зустрічі з труднощами, перешкодами адекватно впоратися за допомогою традиційних способів. Зрозуміло, що всі люди по різному реагують на несприятливі умови зовнішнього середовища, по різному проявляють себе в умовах психологічних змін. Відомо, що люди із сильною нервовою системою легше адаптуються до стресових ситуацій, а ось для інших вони можуть перетворитися в кризу і продовжуватися тижнями.

 Важливо відслідковувати зміни, що відбуваються в психологічному житті і за необхідності, коли стає зрозуміло, що самостійно не виходить впоратися, звертатися за допомогою до фахівців – психологів та психотерапевтів.

 І все ж, ми візьмемо на себе сміливість дати кілька порад педагогам щодо стабілізації їхнього психологічного і соціального життя.

Сторінки: 1 2

4 травня – День боротьби з цькуванням

Безпека дитини, збереження її життя та здоров’я, формування вміння захистити себе в навколишньому середовищі – є вкрай актуальними питаннями в сучасній системі освіти.
Сьогочасне українське суспільство констатує існування проблеми жорстокого поводження з дітьми та необхідність здійснення заходів щодо вдосконалення системи попередження, виявлення та подолання даного явища.
Шкільний булінг притаманний всім країнам світу, і на згадку про це 4 травня оголошено «Міжнародним днем боротьби з булінгом».

Насильство у вигляді шкільного булінгу – явище соціальне, і воно поширене в багатьох країнах сучасного світу – США, Канаді, Японії, Індії, Великій Британії тощо. Притаманне воно й країнам колишнього СРСР, у тому числі й України.
Дитяча жорстокість – стійкий і схильний до подальшого негативного розвитку феномен, що культивується виключно у стосунках з іншими дітьми. Жорстоке ставлення до іншого усвідомлюється дитиною з певного віку. Якщо, не зважаючи на розуміння жорстокості, дитина продовжує її здійснювати по відношенню до іншої, це означає прийняття та прагнення переживати ті руйнівні почуття, які посилюють жорстокість і схвалюються у відповідному середовищі.

Сторінки: 1 2 3

Ігри до свята Великодня

Шановні колеги!
Продовжуємо знайомити вас з новинками роботи нашої кафедри.

Навіть якщо дитина не розмовляє, вона добре запам’ятовує події та їхню послідовність. А насамперед, якщо ці події незвичайні.
Пропонуємо вашій увазі відеоролик “Ігри до свята Великодня” від авторки – Марини Шопіної, доцентки кафедри, кандидатки психологічних наук. У відео запропоновані різноманітні розвивальні ігри з дитиною за допомогою святкової атрибутики.

Закінчення Новорічних свят: як не сумувати?

Шановні колеги!

Продовжуємо знайомити вас з новинками роботи нашої кафедри.

Як розібрати новорічну ялинку, щоб дитині було не сумно?
Пропонуємо вашій увазі майстер-клас Марини Шопіної, доцентки кафедри, кандидатки психологічних наук.


https://www.youtube.com/watch?v=X9hTtL8Gqp0

Світ дитини з особливими освітніми потребами в період війни: підтримуємо та надихаємо.

У період 25.03-07.04.2022 р. викладачами кафедри дошкільної та початкової освіти була підготовлена та проведена серія вебінарів для педагогів та батьків, які виховують дітей з особливими освітніми потребами (ООП).
Учасники он-лайн зустрічей ознайомилися з:
– практичними порадами щодо сенсорної та психологічної підтримки дітей з ООП в умовах військових дій;
– обговорили питання різних засобів, предметів-замінників, іграшок, які допоможуть дитині «адаптуватися» та впоратися зі складною ситуацією, з тривогою, страхами.

Було звернено увагу на створення дорослими для дитини «безпечного адаптивного простору» з можливістю розвитку дрібної моторики і мовлення. Запропоновані арт-терапевтичні техніки допоможуть педагогу чи батькам підтримати свій і дитячий стан та зменшити емоційне напруження, уникнути ситуації обмеженого доступу до дидактичних матеріалів, застосувати авторські ігри і завдання для роботи з дітьми з ООП під час переміщення.
Війна – не перешкода розвитку дітей! Впевнені, що запропоновані Вікторією Пеценко, Анастасією Кульбедюк, Ольгою Третяк матеріали будуть корисні тим, хто опікується навчанням і вихованням дітей!
Віримо в перемогу кожного на своєму «фронті»!

Більше дізнатися про роботу з дітьми з ООП можна на модулі «Дистанційне та змішане навчання дітей з ОПП» (авторки Кульбедюк А., Пеценко В.).

Корисні ресурси з вебінару:
«Казкотерапія для зняття стресу в учнів початкової школи» (авторка Третяк О.П.)
«Світ дитини з особливими освітніми потребами в період війни підтримуємо та надихаємо» (авторки Кульбедюк А., Пеценко В.)

Запрошуємо на новий дистанційний модуль

Шановні колеги!

Продовжуємо знайомити вас з новинками роботи нашої кафедри і запрошуємо на новий дистанційний модуль: “Пісочна терапія у роботі вихователя ЗДО”.


Опанування модуля допоможе вам дізнатися про необхідний інструментарій для пісочної терапії. З чого розпочинати ігри з піском та як організувати таку діяльність для дошкільнят?

Згодом ви вправно відрізнятимете звичайний пісок від кінетичного, володітимете прикладами ігор з різними видами піску.

Після опрацювання модуля учасники отримають сертифікат про 10-годинне підвищення кваліфікації.

Матеріал підготувала Шопіна М.О., доцентка кафедри дошкільної та початкової освіти, кандидатка психологічних наук.

“4 причини агресії підлітка”: відеоролик про девіантну поведінку в підлітковому віці

Шановні колеги!

Продовжуємо знайомити вас з новинками роботи нашої кафедри.

Пропонуємо вашій увазі відеоролик “4 причини агресії підлітка” від авторки – Марини Шопіної, доцентки кафедри, кандидатки психологічних наук.

Спілкування дорослих з дошкільником

rebenok-vzrosliyОднією із форм розвитку дитини дошкільного віку є спілкування.
За визначенням Вікіпедії спілкува́ння визначається як передача інформації у будь-якій формі від однієї особи до іншої безпосередньо або за допомогою засобів зв’язку будь-якого типу.
Для дитини дошкільного віку – це ще і процес розвитку.
Пропонуємо Вашій увазі матеріали, які можуть допомогти у налагоджені комунікації з маленькою дитиною та організувати процес її розвитку за допомогою спілкування.
Модель оптимального спілкування педагога з дитиною
Особливості спілкування дошкільника
Педагогічне спілкування з дошкільниками

Як сформувати основи культури мислення у дошкільників?

463532Молода українська держава гостро потребує творчих активних людей, здатних продукувати нові ідеї, винаходи, технології. Суспільство звертає свої погляди на освітнє середовище, яке має допомогти підростаючій особистості реалізувати свій природний потенціал, сприяти в набутті потрібних для життя в соціумі якостей, сформувати достатню для успішного життя компетентність. Щоб реалізувати означені цілі, необхідно подбати про розвиток інтелектуальної сфери і, зокрема,  формування в підростаючого покоління культури мислення. Останнє варто розглядати не лише в контексті навчання дітей уміння розв’язувати так звані предметні навчальні задачі, а й стосовно  вирішення різноманітних життєвих ситуацій, вибору поведінки, особливостей реакцій.

Повну версію статті можна скачати тут