Archive for Педагогам ЗДО

Сторінками квітневого календаря

Шановні освітяни!
Пропонуємо вашій увазі дайджест квітневого календаря:
ВСІ дати квітня.

1 квітня – день птахів.
2 квітня – день дитячої книги.
2 квітня – день поширення знань про аутизм.
4 квітня – день просвіти з питань мінної безпеки.
11 квітня – день спеціальних бібліотек (про читання для читання).
16 квітня – день голосу.
19 квітня – день підсніжника.
20 квітня – день довкілля в Україні.
21 квітня – день творчості та інновацій.
22 квітня – день Землі.
23 квітня – Всеукраїнський день психолога.
27 квітня – день графічного дизайнера.
29 квітня – Всеукраїнський день футболу або День футболіста, День танцю.
Квітень 2021 – підтримка учасників освітнього процесу в умовах карантину.

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Педагог ХХІ століття: стратегії та технології забезпечення якості освіти

  Всеукраїнський науково-практичний онлайн-форум з такою назвою пройшов 3-4 квітня 2024 року в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка.

  У перший день відбулося пленарне засідання, 2 сесії та круглий стіл.

  У другий день заходу одна з секцій мала тематичну назву «Цінність партнерської взаємодії для покращення якості дошкільної та початкової освіти: виклики часу». Вона об’єднала під час своєї роботи педагогів дошкільної та початкової освіти.

  Виступи викладачів кафедри дошкільної та початкової освіти природно перекликалися з досвідом педагогів-практиків. Гостями форуму стали освітяни столичних закладів освіти з презентаціями:
ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ПРО ПРИНЦИПИ ТА ЦІННОСТІ ІНКЛЮЗІЇ,
Наталія Денисова, асистент вчителя ЗЗСО №286;
ЦІКАВА МАТЕМАТИКА З LEGO У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ,
Олена Комарчук, учитель початкових класів ЗЗСО №286;
ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ
Христина Лічманенко, учитель початкових класів ЗЗСО №286;

СТВОРЕННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОГО ІНКЛЮЗИВНОГО СЕРЕДОВИЩА В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ,
Олена Мельничук, учитель початкових класів ЗЗСО №286;
РЕАЛІЗАЦІЯ ІГРОВИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ LEGO,
Анжеліка Щербак, учитель початкових класів СЗШ №13 ім. Івана Хитриченка;
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОГО ПАРТНЕРСТВА В ЗДО,
Марина Врочинська, вихователь – методист ЗДО №432;
ВИКОРИСТАННЯ КАРТИН ГРИГОРІЯ СВІТЛИЦЬКОГО ДЛЯ СТВОРЕННЯ ТЕРАПЕВТИЧНИХ ІСТОРІЙ РІЗНОЇ ТЕМАТИКИ, Галина Яковчук, практичний психолог ЗДО №518.

   Кафедра дошкільної та початкової освіти вдячна всім учасникам і слухачам секції форуму. Радо сприйме пропозиції співпраці.

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Діти з розладами аутичного спектру серед нас

                       «Одягни блакитне»: 2 квітня
Міжнародний день поширення інформації про аутизм

   Серед нас, біля нас є діти й дорослі люди з розладами аутичного спектру. За даними МОЗ України за п’ять років (2009–2013 р.р.) кількість дітей з РАС зросла на 194%. Прогнозується швидке зростання поширеності РАС на тлі поліпшення діагностики та впровадження у клінічну практику сучасних діагностичних процедур.

   Вирішальна роль соціалізації дитини належить не стільки процедурам, скільки людям, які постійно чи тимчасово перебувають поруч, хто готовий до контактів та сприйняття дитини такою, якою вона є. Крайнощі тут зайві, бо дитині однаково не будуть корисні ні гіперопіка, ні байдужість чи відстороненість.

  Термін «аутизм» походить від грецького і означає «бути дуже орієнтованим на себе». Це такий спосіб життя, такий спосіб бачення світу. Усі діти з РАС мають спільні особливості (проблеми спілкування і проблеми соціальної взаємодії), проте у кожного є й відмінні: поведінка, темперамент, інтелект, здібності.

   Варто знати, що особи з РАС мають свої сильні сторони:
– схильність до впорядкованості, завершеності, структурованості;
– кмітливість, переважання невербального інтелекту;
– високорозвинена механічна пам’ять;
– здатність до запам’ятовування знакових систем (наприклад, мови програмування);
– здатність бездоганно виконувати ті дії, яких навчені;
– високорозвинена здатність орієнтуватись у просторі й часі;
– тонке відчуття емоційного стану іншої людини, розуміння того, з ким і як можна поводитись;
– розвинений музичний слух.

  Явище володіння надзвичайними здібностями у сфері інтересів називається савантизм. Такими надзвичайними здібностями були наділені Альберт Ейнштейн, Амадей Моцарт, Білл Гейтс, Ганс Крістіан Андерсен, Ісак Ньютон, Леонардо да Вінчі, Чарльз Дарвін. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2

(Не)казкове життя великого казкаря

   2 квітня відзначається Міжнародний день дитячої книги. Саме цього дня 219 років тому народився автор улюблених дитячих казок – Ганс Крістіан Андерсен.
… У Ганса не було друзів серед вуличних хлопчаків. Ті його не приймали у своє товариство, бо був він не гарний, не товариський, галасливі ігри його не приваблювали. Сам собі шукав розваги і знайшов їх у театральних виставах, до яких створював власні сюжети. Вирізав силуети з паперу і грав за всіх персонажів. Ще з дитинства Ганс виявляє схильність до мріяння і письменства, до співу, бо мав чудовий голос.

  Величезне враження на Андерсена справив справжній театр. Хлопчик вирішив, що театр — його покликання. Всіляко намагався потрапити до театру і таки потрапив. Нескла́дного довготелесого підлітка, проте з чудовим сопрано із жа́лю взяли на другорядні ролі. Вікова ломка голосу – і його звільнили. Так Андерсен розпрощався з мрією про сцену. Він замкнувся, майже не говорив і заглибився у свої мрії та вигадані образи. Чи не тому Елізі треба було мовчати, поки не зшиє для всіх братів-лебедів сорочки, аби вони знову перетворилися на людей. Та й Русалочка виміняла свій голос на людські ноги. А «Гидке каченя» можна сприйняти і як казку для дітей, і як історію життя майстра слова, який видається чужим і нікчемним у світі прагматичних душ.

   Коштів на системну ґрунтовну освіту не було, тому Андерсен здобував її уривками. Не любив вчитися, навчився читати й писати лише у 10 років. У школі були введені тілесні покарання, хлопчика били по руках так, що розпухали пальці. Він відмовляється ходити до школи. Мати з відчаю пішла до ворожки, а та сказала, що він стане знаменитим і на його честь у місті буде організовано феєрична зустріч. Жінка розуміла, що без освіти стати знаменитим неможливо і знайшла єдиний заклад, де тілесні покарання не практикувалися: благодійна школа, куди брали і єврейських дітей. Забігаючи наперед: після тривалих подорожей його так і зустрічали у рідному місті. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2

Фразеологізми та їх пояснення

  Що таке фразеологізм?
Фразеологізм – це народна фраза, яка прижилася в побуті людей і пояснює ту чи іншу подію, явище, дію, певне поєднання низки слів, які разом мають глибокий зміст, а окремо не мають особливого значення.

 Фразеологізми стали невіддільною частиною української мови та культури, відображають народну мудрість і багатство досвіду. Фразеологізми, окрім поповнення словникового запасу, роблять мову колоритною та витонченою, є джерелом веселих і цікавих асоціацій.
Пропонуємо топ-50 цікавих і популярних фразеологізмів, які зроблять вашу мову витонченою, а розмову – колоритною.

Бачити смаленого вовка – бути обізнаним.
Без тижня день – нещодавно.
Бити лихом об землю – бути оптимістом.
Важким духом дихати – гніватися.
Вилами по воді писано – щось непевне, сумнівне.
Вискалити зуби – сміятися.
Вискочити на сухе – уникнути покарання.
Вискочити, як Пилип з конопель – зненацька, несподівано.
Ганяти вітер по світу – ледарювати.
Годувати жданиками – неодноразово обіцяти зробити щось, але не дотримуватися обіцянок.
Давати горобцям дулі; баглаї годувати; клеїти дурня; бити байдики; ловити ґав; лежати лежнем; посиденьки справляти – ходити без діла, тинятися, байдикувати.
Два чоботи на одну ногу – бути схожими між собою світоглядом.
Дерти кирпу – триматися гордовито.
Жувати жуйку – набридливо повторювати те саме.
З дощу та під ринву; з вогню та в полум’я; тікав від диму, та впав у вогонь; з калюжі та в болото; утікав від вовка, та натрапив на ведмедя – з однієї неприємності вскочити в іншу, ще більшу. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2

Година уваги ПЛАНЕТІ Земля

  Кожного року останньої суботи березня мільйони людей присвячують годину своєї уваги планеті Земля (не плутати з Днем Землі). У 2024 році Година Землі (Earth Hour) в Україні буде відбуватися 30 березня о 20:30-21:30 за місцевим часом: увечері всі охочі вимкнуть світло на одну годину. Щорічну міжнародну подію Година Землі (анг. Earth Hour) започатковано World Wide Fund for Nature, Всесвітнім фондом природи.

 Вона закликає людей, організації та комерційні установи вимкнути необов’язкове світло та електричні пристрої на одну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем Планети. Вперше подія була організована у 2007 році Всесвітнім фондом природи Австралії та виданням The Sydney Morning Herald.    Але інженер-геолог Костянтин Ранкс стверджує, що така акція як захід із зниження споживання електроенергії «Година Землі» не має сенсу, оскільки турбіни на електростанціях не можуть зупинитися за такий маленький проміжок часу.

 Чому важливо акцентувати увагу на цій події? Мета проведення Години Землі — змусити уряди країн, власників підприємств та звичайних людей усвідомити свій «екологічний слід» та нести за нього відповідальність. Також Всесвітній фонд дикої природи використовує Годину Землі для просування законодавчих ініціатив та підтримки інших своїх проєктів, наприклад з розвитку відновлюваної енергетики.

 Година Землі дозволяє відчути солідарність з людьми в усіх частинах земної кулі та нагадує про доступні методи розумного споживання, завдяки яким кожен з нас може зменшити негативні фактори, що призводять до глобальних кліматичних змін. Ця подія надає багато інформації та конкретних фактів про екологічний стан сьогодення, а також традиційно слугує платформою для широких дискусій щодо захисту природи.

 Тому варто ділитися інформацією про цю подію в соціальних мережах. Щоб провести годину без електричного освітлення приємно і з користю, можна влаштувати затишну сімейну вечерю при свічках, поспостерігати за зоряним небом, спокійно поспілкуватися з близькими, вийти на вечірню прогулянку, зайнятися фізичними вправами, медитацією, послухати/заспівати пісні про планету Земля. На кшталт – Фліт – Моя Планета, «Кольорова планета» Побужанської плюс зі словами, МОЯ ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ, сл. О. Кононенка, муз. О. Марцинківського.

  Можливо, вам цікаво загалом дізнатися про тему часу та екології – просто і про головне? Гортайте сторінки дистанційних модулів Людмили Меленець «Ознайомлення дошкільників з часовими поняттями» та Ірини Санковської «Екологічні дати року», «Еколого-просвітницькі проєкти в шкільному просторі», «Ресурсозбереження в школі: як це працює?», «15 кроків першокласника на зустріч довкіллю», «Педагогіка лісового еко уроку в початковій школі» та присвятіть час турботі про своє майбутнє та майбутнє України.
Джерела інформації:
daytoday
Вікіпедія

Матеріал підготувала завідувачка кафедри Меленець Л.І.

LEGO-конструктор у початкових класах: граємось і навчаємось

  28 березня 2024 року відбувся вебінар «LEGO-конструктор у початкових класах: граємось і навчаємось». Метою заходу було ознайомлення учасників із застосуванням LEGO-технології, як умови реалізації діяльнісного підходу в освітньому процесі.
Спікери Ольга Третяк, доцент, кандидат педагогічних наук, і Олена Полякова, старший викладач кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка чудово впоралися із своїми обов’язками.
Доповідачами були столичні освітяни:
Денисова Наталія Сергіївна, асистент вчителя початкових класів школи І-ІІІ ступенів №286 міста Києва.
Тема: «Lego на уроках української мови та читання в початковій школі»;
Комарчук Олена Володимирівна, учитель початкових класів школи І-ІІІ ступенів №286 міста Києва.
Тема: «Реалізація ігрових методів навчання на уроках математики з використанням Lego»;
Надводнюк Ольга Анатоліївна, учитель початкових класів середньої загальноосвітньої школи № 13 імені Івана Хитриченка.
Тема: «Безмежний світ гри і розвитку з Lego».

Матеріал підготувала доцентка кафедри Третяк О.П.

29 березня відзначається всесвітній день Марблс

   Взагалі, ігри з камінцями мають давню історію, і різні їхні варіанти відомі у багатьох країнах світу. Наприклад, у Франції існує давня традиція гри в Петанк. За її правилами, гравці, знаходячись в межах кола, намагаються так кинути велику металеву кульку, щоб вона зупинилася якомога ближче до маленької дерев’яної кульки.

   Умови традиційної англійської гри “Боулз”, історія якої, як вважається, починається ще у 5 столітті до нашої ери у Єгипті, вимагають кинути знаряддя неправильної округлої форми, якомога ближче до маленької білої кульки.

 У ряду безлічі модифікацій гри з камінцями своє особливе місце займають і камінці Марблс. Так, перший чемпіонат з цієї гри відбувся в Тінслі Грін, в Англії ще у 1588 році та заклав основи для багатовікової традиції, що підтримуються й до сьогодні. Гравці використовують великі кульки, відомі як “стрільці”, щоб вибити інші, маленькі кульки з кільця, демонструючи майстерність і точність.

   А як використовувати камінці «Марблс» для розвивальних занять з дітьми, дивіться у відео доцентки кафедри дошкільної та початкової освіти Шопіної Марини Олександрівни “Ігри з камінцями Марблс“.

Матеріал підготувала доцентка кафедри Шопіна М.О.

Музей та проєктна діяльність в закладі дошкільної освіти

  Шановні колеги!

 Пропонуємо вашій увазі педагогічний досвід зі створення розвивального середовища в закладі дошкільної освіти засобами музейної педагогіки та проєктної діяльності з екологічного виховання дошкільників. Сподіваємось, що представлений досвід зацікавить педагогів-дошкільників і для когось, можливо, стане точкою опори, стимулом для реалізації подібних педагогічних технологій у своєму закладі.

 Звертаємо увагу, що обидва досвіди є надбанням педагогічного колективу столичного закладу дошкільної освіти №518. Дякуємо їм за готовність творити та ділитися своїми педагогічними практиками з широким загалом педагогічних працівників України.

  Зупинимося на досвіді «Формування у дітей дошкільного віку ключових компетентностей засобами музейної педагогіки (на основі музею Григорія Світлицького)». Його створили, апробували і представили спільноті педагоги закладу: Шевченко Тетяна Миколаївна, Стриженюк Леся Анатоліївна, Гавриленко Альона Василівна, Дидикало Оксана Валентинівна, Заблоцька Любов Михайлівна, Пальченко Наталія Миколаївна, Колосюк Лана Олександрівна, Яковчук Галина Віталіївна.

 Автори досвіду зосередили свою увагу на педагогічній проблемі, що наразі набула підвищеної актуальності – формування у дошкільників ключових компетентностей засобами музейної педагогіки. Досить доречним видається звернення саме до мистецького доробку відомого українського художника Григорія Світлицького, чия творча спадщина має світове визнання. Той факт, що вулиця, на якій знаходиться заклад, теж носить ім’я цього видатного українця, тільки підсилює можливості формування у дітей цілісності сприйняття світу, розуміння ними взаємозалежностей і взаємообумовленостей.

 Насамперед скажемо, що означена педагогічна технологія в останні роки набула значного розповсюдження, завдяки високим розвивальним можливостям і очевидним перевагам, таким як доступність для кожного учасника, багатоваріативність, висока міра залученості дітей та їх батьків. Свій маленький внесок у творення музею може зробити кожна дитина й відчути себе учасником великої цікавої спільної справи. Колективна справа зі створенню музею дає поштовх розвитку дітей, розширює царину пізнання світу, збагачує світ інтересів, спрямовує та об’єднує. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2

Відпочинок дітей дошкільного віку: сон і не тільки

  Тимчасово чи постійно перебуваючи у інших країнах, наші співвітчизники знайомляться з правилами життя, особливостями культури, оволодівають мовою. Помічають відмінності облаштування побуту, іншу систему навчання, дивуються, як організовано буття дітей дошкільного віку. Часто разюча відмінність від нашого, звичного вражає, викликає подив або захоплення. Такі приклади інформаційними потоками переходять кордони і змушують нас тут зіставляти, критично дивитися на те, що багато десятиліть вважалося непорушним.
Зазвичай відпочинок дітей уявлявся як статичне положення або сон. Однак, відпочинок може бути і пасивним, і активним.

Активний відпочинок

Одноманітна діяльність втомлює. Особливо дошкільники прагнуть динаміки, жвавих рухів, переміщення. Відпочинком для окремих груп м’язів, мисленнєвої діяльності, концентрації уваги тощо буде змінність процесів життєдіяльності дитини. Варіювання видів діяльності, що почергово або хвилеподібно набувають домінуючого у часі значення, надають відпочинок одним процесам і активізують інші. Чергуванням сповільнення та прискорення, гальмування та збудження, напруження та розслаблення не втомлює дитину, а дозволяє їй залишатися активною у різних видах діяльності, що й передбачається педагогічною організацією життєдіяльністю.
Варто уникати максимального навантаження у першу половину дня, що його несуть традиційні фронтальні заняття. У такий спосіб важко врахувати і задовольнити цікавість кожної дитини та забезпечити домірну її прагненню активність. Доцільно розподіляти змістове навантаження протягом для, мінімізуючи фронтальні способи організації діяльності. Так втома дитини не проявиться на зниженні інтересу, що, як правило, є супутніми проявами. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2 3