На наших очах відбувається становлення нової української школи, яка потребує інших засобів мислення, поведінки, створення нових підходів до навчання учнів. Метою освітніх новацій є формування у школярів цілісної картини світу на основі глибокої інтеграції змісту освіти; спрямованість на успішну адаптацію дитини до постійно змінюваних обставин життя завдяки розвитку комунікативних здібностей, креативності та критичного мислення; інтелектуальне, фізичне та емоційне благополуччя учнів, розвиток потреби учнів у постійному самовдосконаленні; широкі можливості для педагогічної автономії та творчої діяльності.
А як же це реалізується в школі сьогодні?
Кафедра методики та психології дошкільної і початкової освіти активно включена в процес побудови нової освіти та проваджує педагогіку партнерства – науково-педагогічні працівники кафедри опікуються роботою навчальних закладів м. Києва (Кловський ліцей № 77 Печерського району, СШ № 322 Деснянського району, СЗШ № 169 Шевченківського району).
Так, педагогічний колектив ЗНЗ № 169 на чолі з директором школи Маняченко Л.Г. творчо підійшов до реалізації Концепції нової української школи, саме тому виникло бажання ознайомити педагогічну громаду з певними аспектами їхньої діяльності.
Одним з ключових принципів нової української школи є принцип «батьки-партнери», коли вчителі допомагають батькам здобувати спеціальні знання про розвиток дитини. Саме цим керувалися в школі № 169 запроваджуючи комплексний освітньо-виховний проект «Читай, думай, дій», що має на меті привернути учнів до книги, створити в школі справжній культ книги.
Інтерес до книги повинен формуватися уже з перших днів перебування дитини в школі. Оскільки діти, особливо учні початкових класів, схильні брати приклад з батьків, робота з батьками має значення для залучення до читання їхніх дітей.
На батьківських зборах були запропоновані «Правила читання з дитиною» для сімейного читання під гаслом «Сімейні традиції – 30 хвилин з книгою.
Щоб дитина успішно оволодівала знаннями, уміннями, навичками її треба зацікавити.
Також навчальні заклади ефективного впровадження концептуальні ідеї нової української школи щодо інтегрованого навчання, формування у школярів цілісної картини світу. У початковій школі стартували перші інтегровані уроки:
- «Закріплення знань з теми “Іменник» інтегрований уроком з української мови та літературного читання;
- інтегрований урок з читання та театрального мистецтва на тему: “Невідоме життя Т. Г. Шевченка” – вдале поєднання сучасних технології навчання з вправами театральної майстерності. Учні та вчитель підготували цікаву маловідому інформацію з життя українського митця.
інтегрований урок предметів природничо-математичного циклу «Таблиця множення на 8. Коли птахи повертаються із вирію?»
- інтегрований урок на тему: «Прикметник» (українська мова + природознавство + трудове навчання).
Для збагачення сенсорного досвіду учнів початкової школи та з метою пізнання особливостей природних матеріалів та можливостей їх використання відповідно до властивостей, формування доступних для дитини уявлень, сенсорних еталонів, вчителі разом з учнями почали використовувати в роботі пісочну анімацію.
Це лише перші кроки на початку великого шляху реформування шкільної освіти. Маємо пам’ятати, що навчально-виховний процес в освітньому закладі потребує його переведення в якісно новий стан, більш відкритий щодо попереднього, створюючи при цьому відповідні умови для постійної реалізації освітніх інновацій та підтримки педагогів-інноваторів; надання конкурентоспроможних освітніх послуг, у тому числі комп’ютерних; здійснення оперативного інформаційного зв’язку з усіма учасниками навчально-виховного процесу, роботи в мережі Інтернет; інтеграції у міжнародний освітній простір; постійного залучення інвесторів; створення конкурентоспроможного освітнього середовища; підготовки конкурентоздатних випускників, адаптованих до швидко змінюваних вимог суспільства.