Archive for Наукова робота

Зустрічі до Всесвітнього дня науки–2024

  Кафедра дошкільної та початкової освіти активно бере участь у тижні до Всесвітнього дня науки–2024 у Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка.

 12 листопада відбувся інформаційно-методичний вебінар «Ідеї та розробки українських винахідників і раціоналізаторів» для педагогів закладів освіти. Спікер: Санковська І.М., старша викладачка кафедри дошкільної та початкової освіти.

Учасники вебінару дізналися про ряд українських науковців, винахідників та раціоналізаторів, які відомі занчним внеском у вітчизняну науку:
– Юрія Котермака (Дрогобича) – автора першої відомої друкованої книги, написаної українцем “Прогностична оцінка поточного 1483 року”;
– Зизанія Лаврентія (Куколя) – укладача першого вітчизняного систематичного підручника церковнослов’янської мови, призначеного для шкіл;
– Юрія Лисянського – мандрівника та першовідкривача, першого українського навколосвітнього мореплавця;
– Петра Прокоповича – раціоналізатора розбірного рамкового вулика, засновника першої в Україні школи бджільництва;
– Володимира Беца – відкривача найбільших клітин людського мозку, які названі на його честь;
– Олександра Потебню – який довів унікальність української мови;
– Хведіра Вовка – відкривача пізньопалеолітичної стоянки в с. Мізин (Чернігівська обл.);
– Йосипа Тимченка – винахідника механізма «равлик» (разом з М. Любимовим), що став основою для створення “кінескопу” на кілька років раніше братів Люм’єр;
– Володимира Хавкіна – винахідника вакцини від холери та чуми;
– Юрія Кнорозова – дешифрувальника писемності цівілізації мая та ін.

   Практикувалися учасники у роботі із вправами з платформи LearningApps:
Українські вчені й винахідники та їх винаходи і відкриття
Чий винахід?

  Презентація Санковської І.М. “Ідеї та розробки українських вчених, винахідників і раціоналізаторів”.

Запрошуємо колег долучатися до наших наступних заходів.

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Наукова конференція в рамках проведення заходів до Всесвітнього дня науки 2024

  Кафедра дошкільної та початкової освіти активно залучає педагогів закладів освіти міста Києва до наукових заходів у рамках проведення тижня до Всесвітнього дня науки–2024 у Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка.

  7 листопада 2024 року науково-педагогічні працівники ІПО в співпраці з Національним музеєм літератури України провели в очному форматі науково-практичну конференцію «Формування національної ідентичності дітей і молоді в умовах воєнного стану: досвід музейників і педагогів».

  На конференції піднімалися питання актуальності складних тем у дитячому читанні, роль підручників мовно-літературної галузі у формуванні громадянина-патріота, навчання українських дітей в «українських школах» за кордоном, збереження досвіду й побудови перспектив співпраці музеїв і закладів освіти в умовах війни та ін.

  Для обговорення питань вибудови стратегії формування й утвердження національної ідентичності дітей та молоді в умовах російської воєнної агресії виступи підготували:
– ВОЛИНЕЦЬ Юлія Олександрівна «Формування національної ідентичності дітей старшого дошкільного віку в умовах війни»;
– МЕЛЕНЕЦЬ Людмила Іванівна «Національно-патріотичне виховання як складова державної політики у сфері утвердження громадянської ідентичності»;
– САВЧЕНКО Світлана Володимирівна «Роль громадянської компетентності педагога в утвердженні національної та громадянської ідентичності учнівської молоді»;
– ТРЕТЯК Ольга Петрівна «Формування української ідентичності у молодших школярів»;
– ЦИБУЛЬСЬКА Світлана Михайлівна «Професійний розвиток учителя в контексті патріотичного виховання молодого покоління»;
– ЧЕРПАК Юрій Васильович «Патріотичне виховання учнівської молоді на уроках фізичної культури в умовах війни».

  По завершенню конференції відбулася творча зустріч із дитячою письменницею, лауреатом премії імені Лесі Українки – Зіркою Мензатюк.

  Запрошуємо колег-освітян долучатися до наших наступних заходів.

Матеріал підготувала завідувачка кафедри Меленець Л.І.

Зустрічі до Всесвітнього дня науки–2024

  Кафедра дошкільної та початкової освіти активно бере участь у тижні до Всесвітнього дня науки–2024 у Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка.

  5 листопада відбувся науково-методичний вебінар «Ефективні засоби подолання тривожності в усіх учасників освітнього процесу» для педагогів закладів освіти. Спікер: Шопіна Марина Олександрівна, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри дошкільної та початкової освіти.

 Учасники вебінару ознайомились з дослідженнями українських та зарубіжних науковців щодо подолання стану тривоги, на практиці опанували ефективні техніки зниження емоційної напруги та стратегії профілактики стресу.

Педагоги дізналися про конкретні методи, які можна легко адаптувати в навчальних закладах. Було розглянуто техніки арт-терапії для подолання тривожності, вправи з подолання особистісної та ситуативної тривожності, короткі релаксаційні практики, які можна використовувати прямо під час занять для зниження тривожності у дітей. Також обговорювались підходи до побудови сприятливого емоційного клімату в класі, важливість відкритого спілкування та регулярної емоційної підтримки.

  Особливу увагу приділили підвищенню психологічної компетентності педагогів у питанні допомоги собі й учням в ситуаціях стресу. На практиці учасники відпрацьовували сценарії, серед яких – швидке реагування на ознаки тривожності, проводення профілактичних занять для стабілізації емоційного стану в учнів.

  Запрошуємо колег долучитися до наших наступних заходів. https://docs.google.com/document/d/10WY96yCHIEnC7Itrzww7WVmJF87Elj0Z/edit

Матеріал підготувала доцентка кафедри Шопіна М.О.

Всесвітній день науки за мир і розвиток–2024 на кафедрі дошкільної та початкової освіти

    Шановні колеги-освітяни!

  10 листопада відбудеться міжнародне відзначення події – Всесвітній день науки за мир і розвиток (World Science Day for Peace and Development). Цей день має важливі місії:
– інформувати суспільство про вагому роль науки,
– посилити увагу до наукової діяльності,
– заохотити країни світу до колективного використання наукових досягнень,
– поширювати науку заради гарного майбутнього,
– використовувати знання на благо суспільного розвитку та миру тощо.

   Довіра до науки впливає на те, як працюють науковці та як наука сприймається суспільством. Тож, науково-педагогічні працівники кафедри запрошують долучитися педагогічну спільноту та громадянське суспільство до заходів, які будуть проведені протягом 1-13 листопада 2024 року, адже саме довіра до науки сприяє розробці та застосуванню науково обґрунтованих рішень для вирішення багатогранних проблем нашого світу.

  ПЛАН ЗАХОДІВ кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти в рамках проведення тижня до ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ НАУКИ ЗА МИР І РОЗВИТОК-2024 в УНІВЕРСИТЕТІ ГРІНЧЕНКА

   До зустрічі!!!

Матеріал підготувала завідувачка кафедри Меленець Л.І.

Обговорення проблематики НЕПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ

  10-11 жовтня 2024 року науково-педагогічні працівники кафедри взяли активну участь у роботі ХVІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «НЕПЕРЕРВНА ОСВІТА: АКТУАЛЬНІ ДИСКУРСИ», яку проводив у онлайн форматі Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти (м. Ужгород).

  Для обговорення питань осмислення стану, досвіду й перспектив неперервної освіти в умовах воєнного стану та в повоєнний період, ретроспекції і прогнозування розвитку післядипломної педагогічної освіти України в контексті євроінтеграції виступи підготували:
МЕЛЕНЕЦЬ Людмила Іванівна «Професійна компетентність викладача закладу післядипломної освіти як особистісно професійний феномен»;
ГОНЧАРЕНКО Алла Миколаївна «Соціально-педагогічне партнерство: теоретичний аспект»;
ДЯТЛЕНКО Наталія Михайлівна «Умови розвитку професійної компетентності педагогів в Інституті післядипломної освіти»;
ЧЕРПАК Юрій Васильович «Організація рухової активності учнів початкової школи в умовах воєнного часу»;
ПОЛЯКОВА Олена Василівна «Самоосвіта як чинник розвитку професійної компетентності вчителя початкових класів».

Додаємо вектор науково-методичної діяльності

 Зростання кількості інклюзивних груп/класів спонукає викладачів кафедри розширювати тематику навчальних модулів у контексті підвищення кваліфікації педагогів закладів дошкільної та початкової освіти. Маємо на меті задовольнити потреби вихователів і вчителів щодо навчання й виховання дітей, які мають особливі освітні потреби. Така мета лежить у площині спільних наукових пошуків, у дослідженнях, у створенні методичних рекомендацій.

 Завбачуємо користь такої співпраці, яка допоможе педагогам набути компетентностей задля успішної соціалізації дітей з особливими освітніми потребами. Тому на засідання кафедри на початку жовтня 2024 року було запрошено Лигомину Тетяну Анатоліївну, директора Інклюзивно-ресурсного центру №13 Дніпровського району м. Києва, кандидата психологічних наук.

  Здобуття освіти дітьми з особливими освітніми потребами в середовищі однолітків, ефективні моделі організації навчання дітей з особливими потребами, авторські підходи до вирішення проблем розвитку, навчання й соціалізації таких дітей, теоретико-методологічні засади щодо допомоги дітям особливими освітніми потребами в процесі навчання та соціалізації, плани роботи кафедри та центру – таких питань торкнулися в своєму спілкуванні науково-педагогічні праціники. Було винесено рішення – започаткувати співпрацю викладачів кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Борис Грінченка і працівників Інклюзтвно-ресурсного центру №13 Дніпровського району м. Києва для вивищення якості наукової, навчальної та методичної роботи.

Якісні виміри вищої педагогічної освіти та освіти дорослих в умовах суспільно-політичних викликів

  16 травня 2024 року у рамках Фестивалю науки в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка відбувся круглий стіл «ЯКІСНІ ВИМІРИ ВИЩОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ТА ОСВІТИ ДОРОСЛИХ В УМОВАХ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ ВИКЛИКІВ».

 Організаторами заходу виступили викладачі Факультету педагогічної освіти. У заході взяли участь викладачі Інституту післядипломної освіти КСУБГ та Львівського національного університету імені Івана Франка.

 Із доповідями на круглому столі виступили: Бондаренко Геннадій Леонідович, завідувач кафедри початкової освіти Факультету педагогічної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук, доцент (тема доповіді: «Якість підготовки майбутнього вчителя початкових класів крізь призму інноваційного функціонування освітнього простору Факультету педагогічної освіти»); Біляковська Ольга Орестівна, професор кафедри загальної педагогіки та педагогіки вищої школи Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор педагогічних наук, професор (тема доповіді «Якість професійної підготовки майбутніх учителів у сучасних умовах»); Сіранчук Наталія Миколаївна, професор кафедри початкової освіти Факультету педагогічної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, доктор педагогічних наук, доцент (тема доповіді «Критерії оцінювання якості освітніх програм закладів вищої освіти України»); Меленець Людмила Іванівна, завідувач кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук, доцент (тема доповіді «Суспільна цінність освіти дорослих в контексті якісного функціонування системи неперервної педагогічної освіти» ); ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2

Інновації в закладах дошкільної освіти: методичний супровід упровадження

Науково-практичний вебінар з такою назвою відбувся 14.05.2024 в онлайн форматі.
Доцентка кафедри, кандидатка психологічних наук Смольникова Галина Валентинівна розповіла про поширення та запровадження в освітній практиці столичних закладів дошкільної освіти ідей, засобів, педагогічних технологій, які дозволять формувати ключові компетентності дошкільників.

Під час зустрічі проводилася робота із розвитку та вдосконалення предметно-практичної компетентності педагогів, заслуховувалися їх думки та розповіді. Цільовою аудиторією були педагогічні та науково-педагогічні працівники закладів дошкільної освіти м. Києва.
Технічну підтримку і застосування сервісів з опитування присутніх здійснювала старша викладачка кафедри Санковська Ірина Мечиславівна.

В опитуванні щодо запроваджуваних в ЗДО міста інноваціях взяли участь 92 учасники.

Досвідом роботи за програмою “STREAM-освіта або Стежки у Всесвіт” у закладі дошкільної освіти № 692 поділилася вихователь-методист Шишук І.В.
Презентація Шишук І.В.

Матеріал підготували доцентка кафедри Смольникова Г.В. та ст. викладачка кафедри Санковська І.М.

Фестиваль науки-2024 на кафедрі дошкільної та початкової освіти!

   Шановні науковці, практики, студенти!

  Запрошуємо вас відвідати науково-комунікативні заходи, які організували викладачі кафедри в рамках Фестивалю науки-2024 Університету Грінченка (до Дня науки в Україні).

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Інновації в закладах дошкільної освіти: методичний супровід упровадження» 14.05.2024 о 13:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: поширення та запровадження в освітній практиці закладів дошкільної освіти ідей, засобів, педагогічних технологій, які дозволять формувати ключові компетентності дошкільників. Розвиток і вдосконалення предметно-практичної компетентності педагогів.
Цільова аудиторія: педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів дошкільної освіти м. Києва.
Відповідальні: Смольникова Галина Валентинівна, Санковська Ірина Мечиславівна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Кліматична освіта для всіх і кожного» 15.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: акцентування уваги на проблемі зміни клімату: природних і антропогенних причинах, на питанні стихійності атмосферних явищ, катаклізмів й адаптації міст та сіл до них, на наслідках зміни клімату в Україні.
Цільова аудиторія: педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів освіти м. Києва.
Відповідальна: Санковська Ірина Мечиславівна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Зацікавити та навчити: ефективні методи викладання математики в початковій школі» 16.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: акцентування уваги на потужному інструменті, який допомагає дітям розвивати логічне та критичне мислення, вчить вирішувати проблеми.
Цільова аудиторія: вчителі початкових класів.
Відповідальні: Санковська Ірина Мечиславівна, Цибульська Світлана Михайлівна.

Назва і дата заходу: Київський нетворкінг «Соціокультурний і природничий простір Києва: пізнавально-освітній ресурс для становлення відповідального громадянина» 21-22.05.2024 о 13:00. https://meet.google.com/xjc-iqbk-wim
Програма нетворкінгу.
Мета: обговорення особливості, можливості соціо-культурного надбання столиці та використання їх як ресурс, що заслуговує на активне використання в освітньому процесі. Розглянемо зміст про киян та Київ із позиції його адаптації до розуміння дитини, з орієнтацією на розвиток і виховання самостійної, свідомої, життєво компетентної особистості.
Цільова аудиторія: педагогічні, науково-педагогічні працівники закладів освіти м. Києва, батьки вихованців та учнів.
Відповідальна: Гончаренко Алла Миколаївна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Скарби біорізноманіття – «і маленькі діти знають: черепахи не літають» (онлайн екскурсія в зоопарк Острави») 23.05.2024 о 14:00.
https://us04web.zoom.us/j/9293339378?pwd=NHinXyYIFhUALetR6rDfxe6Nc4Fhss.1&omn=72131001102 Ідентифікатор конференції: 929 333 9378 Код доступу: p2qEPz
Мета: розвиток загальних та професійних компетентностей. Тепер для того, щоб побувати на екскурсії, не обов’язково кудись їхати або йти, необхідно налаштуватися на позитив та налаштувати гаджети.
Цільова аудиторія: педагоги закладів дошкільної та початкової освіти, батьки вихованців та учнів, всі охочі пізнавати дику природу.
Відповідальні: Меленець Людмила Іванівна, Компанець Юлія Сергіївна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Виховуємо читача. Книжчин календар» 27.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/85052043109?pwd=uNahzyNxY9XkRW1Ipz3BgdWq9buVRi.1
Мета: обговорення питання важливості читання та спілкування дитини з книгою, використання сучасних форматів дитячого читання. Надання рекомендацій, практичних вправ та завдань щодо залучення дитини до процесу читання.
Цільова аудиторія: педагоги закладів освіти, батьки вихованців та учнів.
Відповідальні: Санковська Ірина Мечиславівна, Цибульська Світлана Михайлівна.

Назва і дата заходу: науково-практичний вебінар «Читання «слово за словом»: стисла довідка про методику Марії Монтессорі» 28.05.2024 о 15:00.
https://us05web.zoom.us/j/89077621008?pwd=mkhawlcd8rBKEFdP74A27fX16EUTMN.1
Мета: розвиток предметно-методичної компетентності вчителів початкових класів, які хочуть розробити цікаві та ефективні уроки з української мови й читання, а також усіх, хто цікавиться ефективними методами навчання дітей читанню і грамоті, вправляння у створенні відповідного «мовного» середовища та підборі матеріалів для практикування вдома, в групі дитячого садка та в класі початкової школи.
Цільова аудиторія: педагоги закладів дошкільної та початкової освіти, батьки вихованців та учнів.
Відповідальна: Щербина Вікторія Миколаївна.

Педагог ХХІ століття: стратегії та технології забезпечення якості освіти

  Всеукраїнський науково-практичний онлайн-форум з такою назвою пройшов 3-4 квітня 2024 року в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка.

  У перший день відбулося пленарне засідання, 2 сесії та круглий стіл.

  У другий день заходу одна з секцій мала тематичну назву «Цінність партнерської взаємодії для покращення якості дошкільної та початкової освіти: виклики часу». Вона об’єднала під час своєї роботи педагогів дошкільної та початкової освіти.

  Виступи викладачів кафедри дошкільної та початкової освіти природно перекликалися з досвідом педагогів-практиків. Гостями форуму стали освітяни столичних закладів освіти з презентаціями:
ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ПРО ПРИНЦИПИ ТА ЦІННОСТІ ІНКЛЮЗІЇ,
Наталія Денисова, асистент вчителя ЗЗСО №286;
ЦІКАВА МАТЕМАТИКА З LEGO У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ,
Олена Комарчук, учитель початкових класів ЗЗСО №286;
ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ
Христина Лічманенко, учитель початкових класів ЗЗСО №286;

СТВОРЕННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОГО ІНКЛЮЗИВНОГО СЕРЕДОВИЩА В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ,
Олена Мельничук, учитель початкових класів ЗЗСО №286;
РЕАЛІЗАЦІЯ ІГРОВИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ЧИТАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ LEGO,
Анжеліка Щербак, учитель початкових класів СЗШ №13 ім. Івана Хитриченка;
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОГО ПАРТНЕРСТВА В ЗДО, Марина Врочинська, вихователь – методист ЗДО №432;
ВИКОРИСТАННЯ КАРТИН ГРИГОРІЯ СВІТЛИЦЬКОГО ДЛЯ СТВОРЕННЯ ТЕРАПЕВТИЧНИХ ІСТОРІЙ РІЗНОЇ ТЕМАТИКИ, Галина Яковчук, практичний психолог ЗДО №518.

   Кафедра дошкільної та початкової освіти вдячна всім учасникам і слухачам секції форуму. Радо сприйме пропозиції співпраці.

Сертифікати учасників заходу

          Матеріал підготувала старша викладачка кафедри
 Санковська І.М.