Компост – це органічне добриво під будь-які види сільськогосподарських рослин, отримане в результаті розкладання органічних відходів рослинного або тваринного походження. Утилізація органічних речовин шляхом компостування не забруднює довкілля.
Компост поліпшує структуру ґрунту, робить ґрунт більш водо- і повітропроникним. Використовують компост також для обігріву на «теплих грядках». Правильно приготовлений компост має однорідну пухку структуру, приємний запах вологої землі і коричневий колір.
Компост можна придбати, а можна виготовити власноруч, причому навіть у місті. Відомі випадки, коли у містах жителі цілого будинку складають органічні відходи у спеціальну компостувальну яму, а потім «знімають урожай» і продають. Але частіше виготовленням компосту займаються у масштабах однієї квартири.
Компост – це не просто суміш органічних відходів. Для виготовлення якісного перегною підійде не будь-яка органіка. Дозволені матеріали:
– тонкі гілки;
– опале листя;
– бур’яни;
– гній (прискорює дозрівання компосту завдяки високому вмісту бактерій);
– бадилля культурних рослин (створює об’єм субстрату);
– деревна тирса (надає пухкості);
– деревна зола (збагачує компост калієм);
– побутові відходи – спитий чай, кавова гуща, яєчна шкаралупа, шкірка фруктів і овочів;
– гриби;
– картон (целюлоза, що швидко розкладається, подобається дощовим черв’якам).
Для прискорення процесу компостування можна скористатися спеціальною добавкою. Хоча основним елементом компосту є трава, використовувати тільки її не радять, бо замість добрива може вийти гноївка або силос.
Компостуватувати органіку можна у спеціально викопаній ямі чи зробити ємність із дощок (тільки не під фруктовими деревами) або купити готовий пластиковий компостник – у його стінках є необхідні отвори для доступу повітря, його легко розібрати та перемістити в інше місце. Зверху компостну купу закривають кришкою, щоб знизити втрати вологи та температури. Не слід використовувати плівку – вона перешкоджає нормальному газообміну.
Слід враховувати, що виготовлення компосту вимагатиме певного часу.
Корисні матеріали:
Сьогодні – день компосту
Все про компост, керівниця гуртка Ю. С. Курак
Корисне добриво
День компосту
Компостуймо (вправа на learningapps.org)
Матеріали підготувала викладачка кафедри Санковська І.М.