Archive for Навчальна діяльність

Екологічні дати липня 2024

  Шановні колеги!


  Пропонуємо вам для ознайомлення наповнений екологічними датами липневий календар 2024 року:

1 липня – День винаходу сонцезахисних окулярів
3 липня – Всесвітній день без поліетиленових пакетів
4 липня – Міжнародний день дельфінів–полонених
Перша субота липня – Міжнародний день Дніпра
7 липня – День працівника природно-заповідної справи
10 липня – Всесвітній день енергетичної незалежності
11 липня – Всесвітній день народонаселення
12 липня – День паперового пакету
13 липня – Міжнародний день гірських порід
16 липня – Всесвітній день змій
18 липня – Всесвітній день слухання природи
23 липня – Всесвітній день китів і дельфінів
26 липня – Міжнародний день збереження мангрових екосистем
28 липня – Всесвітній день охорони природи
29 липня – Міжнародний день тигра
31 липня – Всесвітній день рейнджерів.

Всі дати липня

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Сьогодні Міжнародний день Дунаю

   Це свято проходить під гаслом: «Збережемо Дунай – збережемо життя!»

29 червня Україна, поряд з іншими країнами Дунайського регіону, відзначає День Дунаю. Цей день покликаний звернути увагу на величну річку, другу за довжиною в Європі, яка відіграє життєво важливу роль для мільйонів людей. Проте сьогодні ця водна артерія потребує нашого захисту!
Зараз перед річкою стоять чималі проблеми, на які суспільство має звернути увагу, зокрема зміна клімату, яка загрожує унікальній екосистемі Дунаю. За прогнозами експертів, температура повітря в дельті Дунаю підвищиться на 1-1,5°C, що призведе до частіших хвиль спеки та більш м’яких зим. Температура води підвищиться на 2°C, що суттєво вплине на запаси риби через ріст водоростей та зниження рівня кисню у воді.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у рамках Міжнародної комісії з захисту річки Дунай (ICPDR) спільно з 13 країнами розробляє заходи для захисту річки Дунай. Серед них:
– План управління річковим басейном Дунаю.
– План управління ризиками затоплення у басейні Дунаю.
– У 2019 році Україна долучилися до спільних досліджень Дунаю. Результати показали, що кількість мікропластику у Дунаї на території України менша ніж у Будапешті та Братиславі.
– Основний законодавчий акт ЄС, що регулює управління водними ресурсами, — Водна рамкова директива, вимагає безперервності для всіх річкових водних об’єктів ЄС, оскільки це необхідно для підтримки досягнення “доброго” екологічного стану, але не вимагає обов’язково повної відсутності бар’єрів. Україна імплементує Водну Рамкову Директиву ЄС.
Збереження Дунаю — це спільна відповідальність усіх.
«Дунай у вишиванці: змінюючи себе, ти змінюєш світ»
Дунайський митець-2024 – це конкурс, який проводиться під егідою Міжнародної комісії з захисту р. Дунай в усіх країнах басейну. В Україні до участі запрошуються діти і молодь, які проживають в суббасейні Тиси, Пруту і Сірету та нижнього Дунаю.

Міжнародний день жінок в інженерії

   Щорічно 23 червня світ відзначає доволі молоде, проте цікаве свято – Міжнародний день жінок в інженерії. Таку подію започаткувало Товариство жінок-інженерів у Великій Британії у 2014 р. Вже у 2016 р. до святкування приєдналась ЮНЕСКО, завдяки чому День жінок-інженерів набув міжнародного статусу.

   Міжнародний день жінок в інженерії має за мету привернення суспільної уваги до внеску жіночої статі в інженерну справу, сприяння подоланню гендерної нерівності, підвищення поінформованості дівчат щодо місця жінки в інженерії, подолання страхів та залучення до вступу на цю спеціальність.

  Сфера STEM на сьогодні дуже стрімко розвивається, особливо передові технології та інженерія. Представництво жінок надає цим галузям ще більшої ефективності та можливостей.

  За українською статистикою, дівчата проявляють інтерес до професії інженера втричі рідше, аніж хлопці. До 23 червня організовують просвітницькі заходи, де жінки-інженери розповідають про власний кар’єрний шлях та переваги роботи жінок в цій сфері. Серед вебінарів кафедри дошкільної та початкової освіти є захід з актуальною темою “Роль вчених дам у неухильному русі наукового прогресу”, який присвячений даній темі. Слідкуйте за анонсами вебінарів.
Схожі події:
День жінки-лікаря (03.02),
Міжнародний день жінок і дівчаток в науці (11.02),
День жінок-підприємців (19.11),
День жіночої емансипації (30.05).

1. Який відсоток серед студентів, які навчаються на дисциплінах STEM (наука, технології, інженерія, математика), складають дівчата?
У світі серед студентів, що вивчають природничі науки, технологію, інженерію та математику, дівчата складають 35%.
2. В яких європейських країнах серед науковців найбільше жінок?
До першої п’ятірки країн ЄС з найбільшою кількістю жінок-науковців входять Литва, Болгарія, Латвія, Португалія й Данія.
3. Яку частину серед винахідників складають жінки?
У світі всього 13% патентів на винаходи отримують жінки. Прогнозується, що гендерної рівності в області винаходів буде досягнуто лише в 2070 році.
4. В яких країнах жінок-науковців найменше?
ОАЕ, Іран, Узбекистан, Японія, Камерун, Саудівська Аравія — країни, в науці яких жінки мають найменше представництво.
5. Який відсоток жінок-науковців в Україні?
Серед вчених-дослідників українських наукових установ жінки складають близько 46%.
Корисні ресурси:
Роль жінок у зеленому післявоєнному відновленні України
Група розвитку профорієнтації в Україні

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Всесвітній день жирафів

   Щорічно 21 червня відзначають Всесвітній день жирафів. Це свято було ініційовано в 2014 році Фондом збереження жирафів (GCF). Фонд – єдина в світі неурядова організація, яка займається винятково збереженням жирафів в дикій природі по всій Африці.

  Сьогодні жирафи піддані великому ризику в середовищі свого природного  існування. За останні 15 років їх популяція скоротилася на 40%. Це пов’язано зі збройними конфліктами, розширенням сільськогосподарських територій та діяльністю браконьєрів.

 Слово «жирафа» походить від арабського «заріфа» — «ошатний». Забарвлення жирафів так само індивідуальне, як відбитки пальців у людей. У жирафи найдовша в світі шия, хоча вона, як і в більшості ссавців, складається із 7 шийних хребців. Завдяки тому, що структура хребців довгої шиї збігається зі структурою суглобів ніг, жирафа може повертати голову на 360°.

  Жирафи мають найдовші ноги та шию відносно пропорцій усього тіла. Жирафи вміють швидко бігати та в разі гострої небезпеки можуть бігти галопом зі швидкістю від 32 до 60 км/год. Тобто, на короткій відстані вони можуть перегнати коня. Зазвичай же жирафи ходять поволі, рухаються одночасно дві праві ноги, потім — обидві ліві. Через велику масу тіла та тонкі ноги жирафи можуть пересуватися лише твердою поверхнею. На болото ці звірі не заходять, а річки часом для них — це нездоланні перешкоди.

  Цікаво також і те, що ці тварини, малорухливі на перший погляд, можуть досить добре стрибати, долаючи навіть перешкоди до 1,85 м заввишки. Язик жирафи найдовший у тваринному світі – від може сягати 45 см. Серце жирафи важить 10-12 кг. Воно перекачує близько 60 л крові за хвилину і створює тиск, втричі вищий, ніж у людини. Але воно не здатне витримати навантаження, пов’язане із різким підійманням чи опусканням голови. Під час стрибків у воду жирафи роблять у повітрі сальто. Довгі ноги жирафів дозволяють їм робити кроки до 4 м і завдавати смертельних ударів міцним великим копитом. Тож навіть леви не ризикують нападати на жирафів.

  Проте такі ноги не дозволяють жирафам лягти або швидко піднятися. Опинившись на землі, тварина стає вразливою для хижаків. Тому у дикій природі жирафи дрімають приблизно раз за ніч півгодини, переважно ж сплять навстоячки, причому часто взагалі на ходу (щоправда, лише по півхвилини).
На голові в жирафи — як самців, так і самиць — є два обтягнуті шерстю ріжки із потовщенням на кінцях. Часом трапляються й дві пари ріжків. На чолі нерідко є своєрідний кістковий наріст, який помилково можна прийняти за ще один (непарний) ріг. Очі чорні, вуха короткі.

  Жирафи мають досить добрий зір, слух і нюх. Це дає їм змогу завчасно помічати небезпеку. Добре контролювати місцевість допомагає, звичайно ж, і високий зріст. Своїх довгих родичів жирафи здатні помічати на відстані до кілометра. Побутує хибна думка, що жирафи не мають голосу. Насправді вони спілкуються між собою на частотах, нижчих від 20 Герц. Тому людина не чує цих звуків.

  На сьогодні на земній кулі залишилося приблизно 90 тисяч жирафів. Тому щорічно по всьому світі в зоопарках, школах та інших установах проводяться заходи, спрямовані на підтримку цих тварин, поширення інформації та пролиття світла на проблеми, з якими вони стикаються в дикій природі.

Використані та рекомендовані джерела:
Жирафа
Цікаві факти про жирафів
День жирафів

Матеріал підготувала доцентка кафедри Третяк О.П.

16 червня відзначається Всесвітній день морських черепах

  Мета проведення щорічних святкових заходів – привернути увагу людства на проблеми, з якими стикаються ці мешканці моря, а також сприяти посиленню заходів щодо охорони морських черепах.

   Чому обрано саме цю дату? 16 червня 1909 року – день народження Арчі Карра – видатного американського науковця у галузі екології, який присвятив своє життя дослідженню та захисту життя морських черепах. Завдяки його зусиллям, а також дослідженням морських черепах і природних осель їхнього проживання, було створено величезний національний парк в одному із міст Коста-Ріки. В одній із його видатних праць – «Вітряна дорога» йдеться про різноманітні загрози для морських черепах. І саме ця книга стала основою для започаткування руху з охорони морських черепах у Коста-Ріці. Ця організація діє на території усього Карибського басейну.

  Сьогодні морські черепахи знаходяться під загрозою вимирання. Вони страждають від наслідків діяльності людини: заплутуються у сітях, гинуть від пластикового сміття та зруйнованих природних осель їхнього проживання. Як самі черепахи, так і кладки з їхніми яйцями стають здобиччю для браконьєрів. Завдяки цьому святу ми можемо зрозуміти, яким чином людство може змінити ситуацію на краще та зберегти види, що вимирають.

  Як можна відзначати це свято? У цей день усі шанувальники дикої природи мають змогу ближче ознайомитися з життям та проблемами цих дивних створінь – прочитати книгу, подивитися кіно,- відеоматеріали, провести екскурсії в місця штучного утримання черепах тощо. Проводяться заходи у дитячих садках, школах та інших закладах освіти, де дітей та учнів знайомлять із особливістю життя морських черепах, необхідністю їх захисту, результатами людського шкідництва щодо цих видів тварин. На регіональному рівні проводяться виставки за участю цих тварин, виставки творчих робіт, майстер класи з пластикографії, малювання, художнього слова тощо. Святкування Всесвітнього дня морських черепах відбувається під керівництвом солідної міжнародної організації з охорони дикої природи, яка називається World Wildlife Fund – Світовий фонд дикої природи. Ця структура займається охороною представників дикої природи та видів, що перебувають під загрозою зникнення. WWF має представництва у різних країнах та сприяє створенню максимально гармонійних відносин між природою та людством. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2 3

Як створити внутрішню систему забезпечення якості освіти

    Так називається посібник, надрукований у 2022 році за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, який упорядкували Ніна Омеляненко, шеф редактор Цифрового видавництва Експертус, Вікторія Третяк, головний редактор журналів «Практика управління закладом освіти», «Практика управління дошкільним закладом», Олена Філоненко, Ганна Мозирко, редактори журналів «Практика управління закладом освіти», «Практика управління дошкільним закладом», Юлія Карась, керівник відділу верстки та дизайну Цифрового видавництва Експертус.

   Розбудова ефективної внутрішньої системи – не тільки вимога часу, а й секрет успіху організації, установи, закладу, а створення у кожному закладі дошкільної освіти столиці України власної внутрішньої системи забезпечення якості освіти стане потужним стимулом для вдосконалення їхньої діяльності. Безумовно, військова агресія рф проти України сповільнює цей процес, проте певні здобутки та успіхи є і про це йшла мова на круглому столі, який відбувся 13 червня 2024 року в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка (вул. Левка Лук’яненка, 13-б, ауд. 307) за сприяння Департаменту освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

  Спікерами на заході виступали доценти кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти – Вікторія Щербина, кандидат політичних наук, Наталія Дятленко, кандидат психологічних наук, Алла Гончаренко, кандидат педагогічних наук, Галина Смольникова, кандидат психологічних наук, Олександр Кочерга, кандидат психологічних наук.

   В обговоренні таких питань як управління закладом освіти, підвищення кваліфікації та мотивації кадрового складу закладу освіти, організація освітнього процесу, моніторинг та оцінювання, доступність та гендерна чутливість дошкільної освіти активну участь брали педагогічні працівники, керівники столичних закладів освіти, спеціалісти з дошкільної освіти районних управлінь освіти міста Києва.

 Щоб допомогти вихователям-методистам, керівникам (директорам), педагогам закладів дошкільної освіти організувати роботу з визначення політики забезпечення якості освітньої діяльності та створення внутрішньої системи забезпечення якості освіти викладачами кафедри сформовано Робочі програми навчальних модулів «Якість дошкільної освіти та якість діяльності закладу дошкільної освіти», «Особливості методичної роботи закладу дошкільної освіти: виклики сучасності», «Наставництво в професійному розвитку педагогів закладів дошкільної освіти», «Гармонізуємо професійне життя педагога, або що керує діями людини», «Стратегічне та тактичне планування, як інструмент інноваційного розвитку закладу освіти», «Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами» та багато інших.

   Щодо організації навчальних занять з цих та інших питань на базі закладів дошкільної освіти звертайтеся за адресою: l.melenets@kubg.edu.ua

Матеріал підготувала завідувачка кафедри Меленець Л.І.

Екологічні дати червня 2024

Шановні колеги!
Пропонуємо вам для ознайомлення наповнений екологічними датами червневий календар 2024 року:
1 червня – Всесвітній день рифу
3 червня – Всесвітній день велосипеда
5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища
5 червня – Міжнародний день боротьби із незаконним і нерегульованим рибальством
7 червня – Всесвітній день безпеки харчових продуктів
8 червня – Всесвітній день океанів
9 червня – День Коралового трикутника
11 червня – день Жака-Іва Кусто
11 червня – День “Велосипедом на роботу”
15 червня – Всесвітній день вітру
15 червня – День фотографії природи
16 червня – Всесвітній день морських черепах
17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухами
21 червня – Всесвітній день жирафів
27 червня – Всесвітній день рибальства
29 червня – Міжнародний день тропіків
29 червня – Міжнародний День Дунаю

Презентація Санковської І.М. “Екологічні дати червня”
Календар свят на червень

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Очні фахові курси для ЗДО у червні 2024 року

   Необхідною умовою збереження і зміцнення усіх складників здоров’я дитини є застосування в освітньому процесі закладів дошкільної освіти науково виважених, експериментально апробованих інноваційних освітніх методик і технологій здоров’язбережувального і здоров’яформувального спрямування.

   З цією метою 4-6 червня 2024 року були організовані й проведені очні фахові курси підвищення кваліфікації для вихователів та інструкторів з фізичної культури ЗДО.

  Під час навчання, незважаючи на періодичну відсутність світла та інтернету, 4 інструктори з фізичної культури та 9 вихователів закладів дошкільної освіти мали можливість прослухати та опрацювати три модулі:

– Навчання дітей 3-6 років загально-розвивальним вправам і вправам з основних рухів.
Спікер – доцент, кандидат психологічних наук, Смольникова Галина Валентинівна.
– Психофізіологія підтримки дій людини: виклики, ризики, компроміси.
Спікер – доцент, кандидат психологічних наук, Кочерга Олександр Васильович.
– Формування фізичної компетентності дошкільників.
Спікер – доцент, кандидат психологічних наук, Дятленко Наталія Михайлівна.

Результатами навчання слухачів курсів стали:
– розвиток здатності організовувати фізично безпечне освітнє середовище, обирати ефективні методи, форми та засоби організації освітнього процесу відповідно до запитів та потреб здобувачів дошкільної освіти;
– удосконалення вміння визначати рівень сформованості рухової компетентності дитини;
– діяти відповідно і свідомо, поважати багатоманітність і мультикультурність у суспільстві.

Матеріал підготувала доцентка кафедри Смольникова Г.В.

15 моральних цінностей для дітей

  Моральні цінності – це стандарти, які допомагають людині визначати правильне й неправильне, хороше і погане. Це розуміння необхідне для того, щоб приймати чесні і справедливі рішення в повсякденному житті.
Моральний розвиток – це важливий процес, який повинен починатися ще в ранньому дитинстві. Дотримуючись моральних цінностей, діти можуть формувати хороший характер і позитивні особистісні якості. Сім’я дитини відіграє важливу роль у підтримці дитини і її контролі. У цій статті від childdevelop мова піде про моральні цінності та їх значення для дитини.
Важливість моральних цінностей для дитини.
Якщо ви розвиваєте в дитині моральні цінності, це позитивно позначається на ній.

1. Моральні цінності допомагають сформувати позитивні риси характеру: співчуття, повагу, доброту, смиренність тощо.

2. Моральні цінності допомагають дитині розрізняти правильне і неправильне, хороше і погане. У кінцевому підсумку це сприяє розвитку раціонального мислення і об’єктивного судження про навколишній світ.

3. Моральні цінності формують у дитини точку зору, систему взаємин і переконань з приводу різних аспектів життя.

4. Моральні цінності підвищують впевненість дитини в собі і допомагають їй залишатися позитивною навіть у важких ситуаціях.

5. Моральні цінності дозволяють дітям направляти свою енергію в правильне русло.

6. Моральні цінності працюють як орієнтир, який допомагає дитині уникнути негативного впливу однолітків, соціальних мереж або суспільства в цілому, коли вона входить у підлітковий вік і дорослішає.

7. Моральні цінності допомагають встановити високі стандарти соціального життя, які допомагають розвитку суспільства в цілому. З раннього дитинства до зрілого віку сім’я сприяє моральному розвитку дитини. ДЕТАЛЬНІШЕ >>

Сторінки: 1 2 3

Очні фахові курси для педагогів ЗДО та ЗЗСО в червні 2024

  Інститут післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка пропонує всім бажаючим педагогам очні фахові курси.
Учасники отримають сертифікат на 30 годин (для слухачів, які не опанують програму фахового курсу (30 годин), сертифікати не передбачено).

  Фахові курси для вихователів та музичних керівників ЗДО:
17.06.2024-19.06.2024 р. Початок о 14:00.
Реєстрація

  Фахові курси для вчителів початкових класів:
18.06.2024-20.06.2024 р. Початок о 10:00.
Реєстрація

  Місце проведення: Інститут післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, просп. П. Тичини, 22-Б (приміщення СШ № 81).
Довідки за тел. +38 (097) 294-08-73 – навчальний відділ Інституту.