29 квітня – день народження застібки-блискавки

  Від курток до брюк, від сумочок до чобіт – неможливо обійтися без блискавок. Застібка-блискавка – це те, що ми використовуємо в повсякденному житті, і те, що робить наше життя набагато простішим. Вони настільки поширені, що сприймаються нами як належне.
У цей день в 1913 році шведсько-американський вчений і винахідник Гідеон Сандбек отримав патент на цікавий пристрій, який він назвав «застібкою без гачка». Варто зазначити, що передували Сандбеку кілька винахідників, які також доклали руку до створення блискавки.
Першим, хто створив щось схоже на застібку, був Еліас Хоу-молодший, більш відомий першим патентом на швейну машинку. Хоу отримав документ на «Автоматичну безперервну застібку для одягу» в 1851 році, але не став продовжувати свою діяльність.
У 1893 році Уїткомб Джадсон з Чикаго запатентував схожий предмет – «шафку з застібкою». Оскільки він був першим, хто випустив виріб на ринок, його називали винахідником блискавки. Але назва «блискавка» тоді ще не використовувалася. Шафка з застібкою дебютувала на Всесвітній виставці в Чикаго в 1893 році, а в наступному році Джадсон і Л. Уокер заснували компанію Universal Fastener Company з метою її виробництва. Однак, пристрій був складним у виготовленні й дуже ненадійним в роботі.
Перебуваючи на межі банкрутства, компанія Universal Fastener Company найняла Гідеона Сандбека, який став головним конструктором і працював над поліпшенням застібки. Покращення тривали впродовж наступного десятиліття. Сандбек придумав новий дизайн і зробив застібку «роз’ємною». Так вона і була запатентована 29 квітня 1913 року.
В 1917 році застібки були надіті на грошові ремені, які стали популярними серед американських моряків.
Термін Zipper походить від відповідного звуку, що виникає при застібанні. Вперше його використала в 1923 році американська компанія BF Goodrich Company, коли помістила застібку Sundback на нову лінію гумових чобіт. «Застібка-блискавка» означає – «швидко рухатися».
У перші роки існування блискавок вони в основному використовувалися на черевиках і на кисетах для тютюну. Після рекламної кампанії 1930-х років, в якій говорилося, що блискавки допоможуть дітям самостійно одягатися, блискавки стали більш поширеними в дитячому одязі. До 1937 року французькі модельєри використовували блискавки на предметах, які відкриваються з обох сторін, наприклад, на куртках. Сьогодні ми вшановуємо історію блискавки і зручність, яку вона пропонує нам в повсякденному житті.
Наразі за видами зубців виділяють три конструкції блискавок:
– спіральна (вита застібка), виготовляють зі згорнутого у спіраль синтетичного волокна;
– тракторна застібка, складається з окремих пластикових зубів, закріплених на тасьмі;
– металева застібка, за конструктивом схожа на тракторну, але зубці зроблені з металу — зазвичай з латуні або нікелю.

Матеріал підготувала старша викладачка кафедри Санковська І.М.

Залишити відповідь