ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРЕБЕЛІВСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ САДОК

«Ми з сестрою Марією відкрили в Києві
перший український Фребелівський дитячий садок»
Софія Русова

35304669145 років тому п’ятнадцятирічна Софія Ліндфорс та її сестра Марія в Києві в будинку 21, що належав родині Марковських, (не зберігся) на вулиці Фундуклеївській (нині Богдана Хмельницького) винайняли приміщення: бельетаж з балконом та велику залу з метою відкриття першого приватного україномовного дитячого садка.
Ось як описує Софія Русова в мемуарах появу першого садочка: «Ми вирішили відкрити перший дитячий садок у Києві. Коли я подала моє прохання тодішньому попечителеві шкільної округи старому Антоновичу, він з недовірою похитав головою. «Ви самі ще дитина», — сказав він, усміхаючись, … — «Хто ж вам довірить дітей?». Але все ж дав свій дозвіл». З 1 вересня 1871 р. цей приватний заклад відкрив двері близько 20 вихованцям, здебільшого дітей української інтелігенції.

Майбутня громадська діячка, літературознавець, етнограф, професорка, доктор соціології, засновниця жіночого руху в Україні – Софія Ліндфорс (Русова), була впевнена, що умови дитячого садка мають бути наближені до умов рідної домівки. Дитячий садок вона розглядала не лише як педагогічний, а й як соціально-національний заклад. Вбачала його призначення ширшим, ніж підготовка до школи, покладала на нього функції виховання людини, свідомого громадянина своєї країни. Від того першого садка Софія захопилась світом дитини, навчилась шанувати щирі дитячі почуття і вже ніколи їх не зраджувала.

Дитячий садок працював до другої години дня. У вечірні години сестри Ліндфорс надавали приміщення для зібрань членів Київської («Старої») Громади та проведення репетицій драматичним гуртком п’єс українською мовою, яка на той час, згідно з Валуєвським указом, була під забороною. Юна Софія бере діяльну участь у виставах, включається у вивчення української культури, мови, етнографії, фольклору. Саме тут на зібраннях членів цього гуртка вона познайомилися з майбутнім чоловіком Олександром Русовим, який стане не тільки вірною коханою людиною, а й соратником, що назавше утвердить у Софії непідробний, не пафосний, діяльний патріотизм.

З автобіографії Софії Русової (уродженої Ліндфорс) «В 1873 році почалися мої щирі зносини з українськими діячами – Драгомановим, Лисенком,  Старицьким, Чубинським та іншими». Відомий діяч літератури й театру Михайло Старицький мав п’ятьох дітей, вихованками першого київського дитячого садка були його доньки Марія та Людмила. Близьке знайомство з сім’єю відомого українського письменника сприяло і зближення сестер з родиною українського композитора Миколи Лисенка, діти яких теж відвідували садок. 30 серпня 1874 року Софія і Олександр одружилися і одержали єдиний весільний подарунок. Який!? – рапсодію на пісню «Золоті ключі» Миколи Лисенка.

Їй було тоді вісімнадцять. Усе життя бринів у її серці той рідний наспів. І озивався відлунював щирою любов’ю у серцях інших — дитячих. Вона таки мала Золоті Ключі — до дитячої душі, до майбутньої української школи, котру вимріяла, вистраждала, у створення якої вкладала увесь свій талант.

Сьогодні. Нова редакція Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів сприяє створенню дитячих садків, у тому числі приватних, корпоративних, розташованих у житлових та нежитлових приміщеннях. Перший віце-прем’єр Степан Кубів закликав владу на місцях використати відповідні можливості та сприяти приватній ініціативі. Лілія Гриневич, Міністр освіти і науки України, зазначає, що міністерство розробило проект змін до Закону України «Про дошкільну освіту» щодо розширення можливостей для створення та діяльності дошкільних навчальних закладів різних форм власності.

17 лютого 2016 року кафедра провела Міжвузівські науково-педагогічні читання до 160-річчя від Дня народження «ПЕДАГОГІЧНА СПАДЩИНА СОФІЇ РУСОВОЇ ЯК ДЖЕРЕЛО СУЧАСНОЇ ОСВІТИ».

Програма заходу
Щекатунова Г. Софія Русова – фундатор системи національної освіти: презентація
Петрощук Н. Софія Русова та Фребелівський педагогічний інститут: презентація
Кравчук Л. Софія Русова про моральний розвиток дитини: презентація
Полякова О. Педагогічні погляди Софії Русової про оцінювальну діяльність учителя: презентація
Синекоп Л. Культурно-освітня діяльність музею Софії Русової в навчальному закладі: презентація
Свяженіна М. Моральний ідеал виховання дитини в теоретико-практичній спадщині С. Русової: презентація
Гончаренко А. Софія Русова про використання фольклору для особистісного становлення дошкільника: текст виступу
Матвійчук О. Виховання культури читача в педагогічній спадщині Софії Русової: текст виступу
Пазюк С. Ідеї Софії Русової про чинники зміцнення здоров’я дітей та їх фізичного розвитку: текст виступу
Melenets L. Sofiya Rusova about the organization of pre school education in rural areas: стаття
Вчимося мудрості у Софії Русової – з глибини історії на сторінки сучасності: тези

Залишити відповідь