У час пандемії та локдауна, спричиненого нею, хочеться заглянути в календарик і порадіти тим кумедним святам, які відзначають у світі.
Сьогодні 21 січня 2021 року в світі відзначають День дотепних фраз. Хто став ініціатором цього свята – невідомо, але ми, у зв’язку з цим, пропонуємо вашій увазі кілька дотепних фраз, які в світі прийнято вважати як закони чи аксіоми.
Наведемо приклад універсального закону: «Якщо одночасно могли статися кілька неприємностей, але цього не сталося, в кінцевому рахунку краще, якби вони все-таки відбулися».
Вченими зафіксовано так звані «закони Мерфі» (в народі іменовані «законами підлості» чи «законом бутерброда», здогадуємося, що більшість наших читачів знайомі з ними. Чому Мерфі?
Матеріал підготувала Людмила Меленець
Історична довідка: далекий 1949 рік. Капітан військово-повітряних сил Едвард Мерфі (Edward Murphy), інженер-дослідник із авіа конструкторського бюро в Райт-Філді, що у 8 км північно-східніше Дейтона, розробив пристрій, який мав увійти в екіпіровку льотчиків-випробувачів і дозволяв б визначити, які перевантаження при прискоренні здатне витримати людське тіло. Цей пристрій являв собою транслятор, обладнаний 16-ма датчиками для вимірювання напруги, що виникала. Свою розробку Мерфі відправив на авіабазу, де дослідні служби військово-повітряних сил США займалися вивченням аварійних ситуацій. Незабаром він отримав повідомлення про те, що дослід не вдався, а, прибувши на місце проведення експерименту, виявив, що техніки неправильно змонтували його установку. Мерфі здавалося неймовірним, що установку взагалі можна зібрати якось не так, та мало того – її зібрали найгіршим чином … Тут у нього і вирвалося зауваження, що, мовляв, якщо існує можливість зробити що-небудь не як належить, то так неодмінно і зроблять. Опинившись поблизу, керівник проєкту Джорж Ніколс, коли Мерфі виголосив ці слова, жартівливо-урочисто оголосив їх «Законом Мерфі».
Вираз було підхоплено, і вже полковник ВПС, який проводив у ті дні брифінг для журналістів, цілком серйозно заявив, що все досягнуте щодо забезпечення безпеки пілотів є результатом подолання «Закону Мерфі». Так вираз потрапив у пресу. Згодом з’явилося безліч різних словесних виразів цього «Закону Мерфі», і навіть з’явилася нова наукова дисципліна – мерфологія. До теперішнього моменту зведення цих незвичайних законів являє собою кілька томів. Познайомимося ж з деякими найбільш цікавими з них.
Закон Мерфі. Якщо яка-небудь неприємність може трапитися, вона трапляється.
Розширений Закон Мерфі. Якщо можуть трапитися кілька неприємностей, вони відбуваються в самій несприятливій послідовності.
Наслідок 1. З усіх неприємностей першою станеться саме та, збиток від якої більший.
Наслідок 2. Якщо чотири причини можливих неприємностей заздалегідь усунуті, то завжди знайдеться п’ята.
Наслідок 3. Надані самі собі події мають тенденцію розвиватися від поганого до гіршого.
Наслідок 1 з наслідку 3. Після повороту подій від поганого до гіршого цикл повториться.
Наслідок 4. Будь-яке рішення плодить нові проблеми.
Узагальнення наслідків, зроблене Шнеттерлі. Навіть якщо неприємність не може трапитися, вона трапиться.
Теорема Стокмайера. Якщо здається, що роботу виконати легко, це неодмінно буде важко. Якщо робота на вигляд важка, виконати її абсолютно неможливо.
Правила взаємодії Річарда: 1. Те, що ви зберігаєте досить довго, можна викинути. 2. Як тільки ви щось викинете, воно вам знадобитися.
Закон публікацій Джоунса. При друкуванні книги в неї завжди вкрадається кілька помилок, які ніхто не помітить. Наслідок Блоха. Відкривши сигнальний екземпляр на довільній сторінці, автор відразу наткнеться на саму грубу помилку.
Закон Джексона. Як тільки ідея стає зрозумілою всім, її пора міняти.
Закон Флагга. Прийшла потреба постукати по дереву, – виявляєш, що світ складається з алюмінію і пластика.
Теорія вибіркового контролю. Саме в той єдиний за весь день момент, коли ви відкинулися в кріслі і розслабилися, через офіс пройде з обходом бос.
Правило спотворення фактів. Просуваючись по інстанціях з низу до верху, інформація спотворюється.
Закон зворотної дії Стюарта. Легше отримати прощення, ніж дозвіл.
Визначення Вебера. Експерт – людина, яка знає все більше і більше про все менше і менше, поки не буде знати абсолютно ні про що.
Закон Муенча. Ніщо так не сприяє успішному впровадженню нововведень, як відсутність перевірок.
Комп’ютерна аксіома Лео Бейзера. Закладаючи щось у пам’ять комп’ютера, пам’ятайте, куди ви це поклали.
Дилема Деврі. Якщо ви одночасно натиснули дві клавіші на клавіатурі комп’ютера, то спрацює та, яку ви зачепили випадково.
Закон Мейєра. Ускладнювати – просто, спрощувати – складно.
Закон Льюїса. Всі хочуть купити те, що залишилося в одному екземплярі.
Закон товаровиробника. Якщо товар хороший, його перестають випускати.
Закон помилки. Якщо за помилку відповідає більше однієї людини, винних не знайти.
Скарга Чейтса. Якщо ви допомогли одному в біді, він напевно згадає про вас, коли знову опиниться в біді.
Порада Едельштейна. Не журіться про те, що інші люди подумають. Вони занадто стурбовані тим, що думаєте ви про них.
Закон Бокледжа. Той, хто сміється останнім, можливо, не зрозумів жарт.
Загадка Ковака. Якщо неправильно набрати номер, ніколи не буде гудків «зайнято».
Закон велосипедиста. Незалежно від того, куди ви їдете – це в гору і проти вітру. Правило миття скляного посуду Гамільтона. Плямка, яку ви намагаєтеся відшкребти, завжди з іншого боку. Наслідок: якщо плямка всередині, до неї неможливо дотягнутися.
Закон ведення домашнього господарства. Брудної білизни завжди більше, ніж чистої. Спростування закону Уолкера, висунуте Клівом. Якщо вона чиста, це не білизна.
Закон Скоффа. На брудну підлогу дитина нічого не буде розливати або розсипати.
Закон Ван Роя. Небитка іграшка корисна для того, щоб розбивати нею інші.
Закони поведінки потомства, запропоновані Уітцлінгом. 1. Дитина, базікає вдома без передиху, в гостях категорично відмовиться промовити хоч слово. 2. Будь-яка сором’язлива дитина вибере багатолюдне місце, щоб голосно продемонструвати знову придбаний запас нецензурних слів.
Закон телевізійних програм Джонса. 1. Дві цікаві передачі завжди йдуть в один і той же час. 2. Єдина цікава нова передача буде скасована. 3. Передача, яку ви чекали весь тиждень, буде показана раніше, ніж значиться в програмі.
Закон Муіра. Коли ми намагаємося витягти що-небудь одне, виявляється, що воно пов’язане з усім іншим.
Закон виборчого тяжіння. Будь-який важкий предмет завжди падає таким чином, щоб завдати максимального збитку.
Закон речі, що впала. Будь-яка річ, що впала закочується в самий важкодоступний кут.
Закон Янга. Всі великі відкриття робляться помилково.
Закон Купера. Якщо вам незрозуміло якесь слово в технічному тексті, не звертайте уваги. Текст повністю зберігає свій сенс і без нього.
Закон Оулда і Кана. Ефективність будь-якої наради обернено пропорційна числу учасників і витраченому часу.
Закон Хлейда. Рішення складного завдання слід доручати ледачому співробітникові, – він знайде більш легкий шлях.
Закон добровільної праці Зімергі. Люди завжди згодні виконати роботу, коли необхідність в цьому вже відпала.
Правило термінів виконання. Перші 80% роботи віднімають 20% часу, а останні 20% – решта 80%.
Закон Сегала. Людина, яка має один годинник, твердо знає, котра година. Людина, яка має декілька годин, ні в чому не впевнений.
Закон зоопарків і музеїв Джоунса. В найцікавішого експоната не буває таблички з назвою.
Закон Гроссмана. Складні проблеми завжди мають прості, легкі для розуміння неправильні рішення.
Правило Руна. Якщо вам все одно, де ви знаходитесь, значить ви не заблукали.