16 квітня – Всесвітній день голосу!

  93519815_690989111647543_3818351536757538816_n Голос – звук, який відтворює людина для розмови, співу, сміху, плачу, крику, рику. Маючи намір говорити, людина перш за все вдихає повітря, а потім поступово видихає його. В результаті змикання і розмикання голосових зв’язок утворюється голос. Він досить слабкий. Підсилювачами (резонаторами) звуків голосу служать грудна клітка, піднебіння, порожнина носа, зуби, кістки обличчя, лобова пазуха. Сила голосу залежить від того, як спрямовані звуки голосу в резонатори, в якому стані вони знаходяться.

  Голос кожного відрізняється тембром, тобто такою якістю, за якою можна дізнатися, хто говорить. Справа в тому, що, окрім основного тону, ми чуємо ряд додаткових тонів – обертонів, що залежать від будови гортані, ротової і носової порожнини того, хто говорить. Цими обертонами і створюється індивідуальний тембр голосу людини, чистота звучання його голосу.

  В голосі розрізняють висоту, тривалість (темп), політ, тобто здатність голосу летіти в далечінь, виділятися на тлі інших звуків. Прислухайтеся до мови оточуючих і до своєї власної, і ви помітите рух голосу по звуках різної висоти. Від основного тону голос відхиляється вгору, вниз, встановлюється на середньому рівні (регістрі), знову підвищується, падає … І не в безладді, а як ми помічаємо, за певними законами, утворюючи мелодику мови. Здатність голосу легко переходити від високих звуків до середніх або низьких носить назву гнучкості голосу.

  Удосконалюючи свою мову, читець, оповідач, педагог мають вивчити можливості свого голосу, визначити його діапазон, виробити його рухливість. У процесі читання або розповідання голос не повинен напружуватися. Тільки в цьому випадку він може набувати відтінків виразності: м’якість, теплоту або, навпаки, різкість, холодність. Розвитку голосу сприяють заняття співу, а також спеціальні вправи.

Вправа 1 Домагайтеся дзвінкости і зібраности звуку, природної його благозвучности і чутности на відстані. Вимовте плавно і протяжно звук м: ммм; приєднайте поєднання: ма, мо, му, ме, ми, мі. Склади вимовляєте дзвінко, протяжно (як при співі), на одній ноті (монотонно). Слідкуйте за правильним диханням. Вправу повторіть, вимовляючи склади в зворотному порядку: мі, ми, ме, му, мо, ма.

Меленець Л. Заговори, щоб я тебе побачив: презентація

Вправа 2 Прочитайте текст “Події в Україні в цей день” в різних темпах: в повільному, середньому, швидкому.

Події в Україні в цей день:

– 1632 — засновано Києво-Могилянську академію.

– 1710 — Пилипа Орлика обрано гетьманом України.

– 1710 — у м. Бендери Пилип Орлик підписав «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського…» (Конституцію П. Орлика)

– 1710 — ухвалили «Пакти та Конституцію прав і вольностей Запорозького війська», одну з перших у світі конституцій.

– 1995 — почав діяти телефонний міжнародний код «380», який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.

– 2000 — на референдумі більшість жителів України підтримали ідею скорочення загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300, позбавлення їх недоторканності і право президента на розпуск парламенту.

В цей день народилися:

1841Христина Алчевська, українська педагог, організатор народної освіти.

– 1882 — Юрій Глушко-Мова, український громадський і політичний діяч, один із організаторів українського національно-культурного й громадського життя на Зеленому Клині (Зелена Україна або Закитайщина — історична українська назва території Приамур’я (Зовнішня Маньчжурія) південної частини Далекого Сходу, у нижній частині річки Амур і над Тихим океаном; площа близько 1 млн км².

Найбільші міста: Хабаровськ, Владивосток, Комсомольськ-на-Амурі, Уссурійськ. За даними перепису 1926 в Зеленому Клині мешкало 303 тисячі українців (із 315 тис. усіх українців Далекого Сходу), або 24,5 % усього далекосхідного населення. У період існування СРСР українське населення регіону зазнало масових депортацій і зросійщення. У 1917-1922 роках в межах Зеленого Клину існувала Українська Далекосхідна Республіка.

– 1926 — Борис Возницький, український мистецтвознавець, меценат, директор Львівської галереї мистецтв, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв, Герой України.

А чому в цей день відзначають Всесвітній день голосу читайте тут: https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=936&year=2020

Залишити відповідь